Zniszczono stanowisko chronionej rośliny

Kolejne stanowisko chronionej sasanki otwartej w olsztyńskim Nadleśnictwie Myszyniec zostało zniszczone. Niestety, nie po raz pierwszy spustoszono stanowisko tej rzadkiej rośliny.
04.04.2019 | Martyna Lewandowska-Gross, Nadleśnictwo Myszyniec

Kolejne stanowisko chronionej sasanki otwartej w olsztyńskim Nadleśnictwie Myszyniec zostało zniszczone. Niestety, nie po raz pierwszy spustoszono stanowisko tej rzadkiej rośliny.

W tym roku, jak podkreślają leśnicy sasanka otwarta (Anemone patens) mile ich zaskoczyła. Wstępny przegląd stanowisk wykazał, że w niektórych miejscach kępy sasanki tworzyły bukiety z 20-30 kwiatów. Niestety okazałe kępy sasanki, które rosły w pobliżu drogi wojewódzkiej 647 zostały zauważone, aż trzy z nich wykopano. Jest to o tyle niezrozumiałe, gdyż sasanka jest w ofercie sklepów ogrodniczych.

Ostatnio zniszczone stanowisko jest już kolejnym w granicach obszaru Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049, które zostało zdewastowane. W miejscu, gdzie jeszcze w ubiegłym tygodniu purpurowe kwiaty chronionej i rzadkiej rośliny zdobiły bór sosnowy, teraz widać tylko ślady po jej wykopaniu.


Od 2004 r. leśnicy z Nadleśnictwa Myszyniec zainwentaryzowali ponad 60 stanowisk sasanki otwartej. Wyniki prowadzonego monitoringu przyrodniczego wskazują, że ok. 20  proc. stanowisk utracono w wyniku wykopywania. Były to stanowiska z osobnikami kwitnącymi, kluczowymi dla zachowania populacji myszynieckiej sasanki.


Przekopywanie w okresie wiosennym kilkuletnich, kwitnących kęp sasanki kończy się tym, że sprawca szkody nie będzie się cieszył ich widokiem. Wykopana roślina nie wyda już więcej nasion, które przeniesione przez wiatr bądź zwierzęta mogłyby dać początek nowym stanowiskom rzadkiego gatunku.

Jednak leśnicy wciąż mają nadzieję, że wykopane rośliny wydały nasiona w ubiegłych latach, które mogą skiełkować w sprzyjających dla nich warunkach.    
Warto dodać, że leśnicy z Nadleśnictwa Myszyniec latami kształtują warunki świetlne wokół rośliny. Co roku oceniają również stan roślin na stanowisku. Planują kolejne zabiegi, mające na celu poprawę warunków bytowania rośliny – prowadzą czynną ochronę populacji sasanki otwartej.
 
Sasanka otwarta jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ujętym w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.