Złoty certyfikat za trasy dla biegaczy

Nadleśnictwo Olsztynek otrzymało Złoty certyfikat Zielonego Punktu Kontrolnego dla dwóch obszarów do uprawiania biegów na orientację.
28.06.2016 | Justyna Haładaj, Nadleśnictwo Olsztynek

Nadleśnictwo Olsztynek otrzymało Złoty certyfikat Zielonego Punktu Kontrolnego dla dwóch obszarów do uprawiania biegów na orientację.

Na terenie tego położonego na Mazurach nadleśnictwa istnieją dwa obszary „Dzikie Łąki" i „Kołatek” do uprawiania orenteteringu, czyli biegów na orientację. Oba zostały włączone do sieci Zielony Punkt Kontrolny, czyli stref ze stałymi punktami kontrolnymi i łatwo dostępnymi mapami topograficznymi. Leśnicy konserwują wyznaczone punkty, a mapy są cały czas aktualizowane.

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w takich biegach, mogą się wybrać bez wcześniejszego przygotowywania tras. Wystarczy tylko pobrać elektroniczną wersję mapy dla wybranego obszaru.

Złoty certyfikat otrzymało również Nadleśnictwo Lipka.

Tereny biegowe w Nadleśnictwie Olsztynek są bardzo urozmaicone i dają szanse bliskiego zapoznania się z urokami mazurskiej przyrody. Trasy zostały przeprowadzone po falistym, urozmaiconym terenie pełnym śródleśnych jeziorek, torfowisk i łanów czarnych jagód.

Złote certyfikaty są przyznawane przez Fundację Sport i Przyroda w ramach projektu Zielony Punkt Kontrolny.

Jak korzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego:

  • Wydrukuj jedną z map dostępnych na stronie nadleśnictwa w zakładce turystyka/pomysł na wypoczynek/zielony/punkt/kontrolny – materiały do pobrania.
  • Przyjedź na teren biegowy i rozpocznij bieg w jednym z dwóch miejsc startu przy punkcie 61 lub 88.
  • Czytaj mapę i przemieszczaj się pomiędzy punktami, kompas będzie pomocny.
  • Mapa do biegu na orientację różni się od map turystycznych, zapoznaj się z legendą.
  • Lokalizacja punktów opisywana jest za pomocą piktogramów. Powodzenia i miłej zabawy!