Zimny i pracowity miesiąc

Styczeń to jeden z dwóch najzimniejszych i najbardziej zimowych miesięcy w roku. To czas uśpienia – drzewa i krzewy są pozbawione liści, większość roślin zielnych zimuje jako nasiona lub podziemne kłącza, bulwy czy cebule.
02.01.2018 | JADWIGA KUCZYńSKA, NADLEśNICTWO STRZEBIELINO

Styczeń to jeden z dwóch najzimniejszych i najbardziej zimowych miesięcy w roku. To czas uśpienia – drzewa i krzewy są pozbawione liści, większość roślin zielnych zimuje jako nasiona lub podziemne kłącza, bulwy czy cebule.

Zielone pozostają jedynie drzewa iglaste: sosna, świerk, jodła i daglezja oraz rośliny zimozielone: bluszcz, jałowiec, borówki czy barwinek.

W przyrodzie panuje cisza. Większość ptaków odleciała do ciepłych krajów. U nas pozostały tylko niektóre gatunki: sikory, kowaliki, kosy i sójki – łatwo je zaobserwować w przydomowych karmnikach. Nad lasami krążą kruki i bieliki. Gniazdujące w Polsce gile porzuciły swój skryty tryb życia, zebrały się w większe stada, by wspólnie poszukiwać pokarmu przy gospodarstwach.

W „Echach Leśnych" przeczytaj o zimowych sojuszach ptaków

Zima to pracowity czas dla dzięciołów – z mozołem rozkuwają korę i drewno, by wydobyć stamtąd smakowite larwy owadów. Z północy zalatują te gatunki, dla których Polska to przysłowiowe „ciepłe kraje". Są wśród nich myszołowy włochate, bardzo podobne do naszych myszołowów zwyczajnych. Są też śnieguły zwane wróblami północy. Warto wiedzieć, że nalot jemiołuszek jest zwykle zwiastunem nadciągających mrozów i opadów śniegu.

Leśnicy na polanach wykładają tzw. drzewa ogryzowe. Co to jest? W okresie zimowym zwierzyna leśna, głównie jelenie, chętnie ogryza (leśnicy mówią, że „spałuje") młodą korę sosen, osik i innych drzew. By dostarczyć jej pokarmu, a tym samym ograniczyć uszkodzenia drzewek rosnących, leśnicy ścinają wybrane egzemplarze i pozostawiają do czasu ogryzienia ich wierzchołkowych partii przez zwierzynę.

Także w styczniu leśnicy rozpoczynają pielęgnacje najmłodszych fragmentów lasu – w uprawach zabiegi te nazywamy czyszczeniami wczesnymi, zaś w młodnikach – czyszczeniami późnymi. Mimo zimna jest to pracowity czas dla leśników. Zanim wiosenne słońce otworzy szyszki, są także zbierane nasiona drzew iglastych: sosen, świerków i modrzewi. Te zimowe żniwa trwają w najlepszych jakościowo drzewostanach. To właśnie z nich zostaną uzyskane nasiona, z których wyrośnie nowe pokolenie.