Zgłoś ulubione drzewo do konkursu

Klub Gaja przyjmuje już zgłoszenia do 6. edycji konkursu Drzewo Roku. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzew najbardziej kochanych, drzew z opowieścią, drzew, które pobudzą wyobraźnię i jednoczą ludzi.
28.06.2016 | Klub Gaja

Klub Gaja przyjmuje już zgłoszenia do 6. edycji konkursu Drzewo Roku. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzew najbardziej kochanych, drzew z opowieścią, drzew, które pobudzą wyobraźnię i jednoczą ludzi.

Konkurs Drzewo Roku jest okazją do pokazania innym szczególnego, jedynego w swoim rodzaju, ulubionego drzewa, a przez to do zaprezentowania swego środowiska jako wspólnoty ludzi i drzewa. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych miejsca zamieszkania czy regionu.
Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. Statuetkę Drzewo Roku otrzyma zgłaszający zwycięskie drzewo oraz przedstawiciel samorządu, na którego terenie znajduje się drzewo podczas uroczystej inauguracji 14. edycji Święta Drzewa 10 października 2016 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

- Konkurs zwraca uwagę na ogromne znaczenie środowiska naturalnego w naszym życiu, poprzez ciekawe drzewa oraz ich społeczne i historyczne dziedzictwo, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach coraz więcej drzew będzie brało udział w konkursie, a Drzewo Roku stanie się tradycją angażującą miliony Polaków – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa.

Konkurs jest skierowany do osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Ambasadorami konkursu są: Kazimierz Kutz, reżyser, Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka oraz prof. Jan Miodek, językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim.

W finale poprzedniej edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 20 500 głosów, a na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 tys. odsłon.

Zwycięzcą został Dąb Bolko z Hniszowa w Gminie Ruda-Huta (woj. lubelskie), zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015. Bolko będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016.
Na polskiego kandydata będzie można oddać głos już w lutym 2016 r. na stronie www.treeoftheyear.org

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Na zgłoszenia czekamy  do 30 listopada 2015 r.

Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.