Zdrowie prosto z drzew

Kwiaty męskie leszczyny i olszy zebrane są w zwisające podłużne kwiatostany - ich pojawienie się zwiastuje nadejście wiosny.
03.04.2018 | Karina Rudzka, Nadleśnictwo Grójec

Kwiaty męskie leszczyny i olszy zebrane są w zwisające podłużne kwiatostany - ich pojawienie się zwiastuje nadejście wiosny.

Te zwisające „kotki” bogate są w pyłek, triterpeny (lupeol, betulina), fitosterole (taraksasterol, beta-sitosterol, stigmasterol, lanosterol), flawonoidy (kwercetyna, hiperozyd, kemferol, mirycetyna), fitosterole, fitohormony, śluzy i żywice oraz olejek eteryczny. Pyłek to znakomite źródło białka. Kwiatostany olszowe dodatkowo spożywane na surowo lub w mocnym naparze są również znakomitym źródłem witaminy C, witaminy P i kwasu foliowego.

Jako surowiec zielarski kwiatostany leszczyny i olszy działają przeciwzapalnie, odkażająco, odtruwająco i estrogennie. Ze względu na zawartość fitohormonów regulują gospodarkę hormonalną organizmu - polecane są w leczeniu przerostu gruczołu krokowego i zaburzeń okresu przekwitania oraz pokwitania. Przeciwzapalne działanie ukoi stany zapalne układu moczowego i płciowego, gruczołu mlekowego piersi i gardła.

Napar z kwiatostanów leszczyny i olszy można bezpiecznie podawać niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli. Ze względu na swe działanie odkażające i odtruwające sprawdzi się przy leczeniu zaburzeń przemiany materii, zatruć, nieżytach przewodu pokarmowego, przewlekłych chorobach skórnych na tle autoagresji i zaburzeniach metabolicznych.

Mocne napary i spożyte świeże kwiaty olszy dodatkowo wykazują silne działanie przeciwpasożytnicze. Olsza działa bakterio- i wirusobójczo, obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając przekrwienie, likwiduje wysięki, działa przeciwbólowo. Pamiętajmy jednak, że pyłek zawarty w kwiatach leszczyny i olszy może wywołać silne reakcje alergiczne u osób na niego uczulonych.

Żółte kwiatostany leszczyny  oraz brązowe pączki olszy

 

NAPAR Z KWIATOSTANÓW LESZCZYNY I OLSZY

1-2 łyżki kwiatów zalać 1 szklanką wrzącego mleka lub wody, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić, osłodzić miodem lub sokiem. Pić przy przeziębieniu, bezsenności, depresji, osłabieniu i chorobach skórnych na tle zaburzeń hormonalnych i przemiany materii, 2-4 szklanki naparu dziennie. Napar można podawać dzieciom i niemowlętom w dawce jedna łyżeczka cztery razy dziennie.

Doskonałe są również syropy sporządzone na świeżych kwiatach olchy i leszczyny, które można sporządzić na miodzie, winie, roztworze wodno-alkoholowym cukru i sorbitolu. Sprawdzają się w kaszlu, przeziębieniu i chrypce.

 

KOMPRES NA OCZY

Z mocnego naparu z suszonych lub świeżych pączków i kwiatostanów leszczyny i olchy można przygotować kompres na oczy. Namoczyć miękką gazę w przestudzonym ziołowym naparze. Pozostawić na oczach przez około 30 minut. Kompres niweluje pieczenie oczu, zmniejsza opuchliznę oraz cienie pod oczami.

 

KWIATOSTANY LESZCZYNY I OLCHY W  CZEKOLADZIE I KARMELU

Składniki:

- garść kwiatostanów leszczyny

- garść kwiatostanów olszy

- czekolada mleczna lub gorzka

- cukier

Kwiatostany zbieramy możliwie daleko od dróg i innych źródeł zanieczyszczeń. Zbieramy okazy jak najmniej otwarte- wtedy stracimy mniej drogocennego pyłku, który w nich tkwi. Na patelnię lub do rondelka wsypujemy cukier i odrobinę wody- podgrzewamy do otrzymania karmelu. Możemy do niego dodać ulubione przyprawy. Przed stopieniem cukru wystarczy wymieszać go na przykład z wanilią, cynamonem, imbirem, goździkami. Innym pomysłem jest dodanie odrobiny kakao,  kawy lub soku owocowego. W drugim rondelku rozgrzewamy czekoladę do płynnej postaci. Zebrane kwiatostany maczamy w płynnej schłodzonej czekoladzie i karmelu i wkładamy do lodówki do stężenia. Otrzymujemy w ten sposób łatwą do przygotowania i zdrową przekąskę.