Zatrzymano dwóch kłusowników

Wystraszonego, samotnego łoszaka znalazł w lesie leśniczy leśnictwa Szpetal. Co roku, w okresie przedświątecznym obserwuje się wzrost aktywności kłusowniczej.
18.12.2018 | Magdalena Kokosza, Nadleśnictwo Włocławek

Wystraszonego, samotnego łoszaka znalazł w lesie leśniczy leśnictwa Szpetal. Co roku, w okresie przedświątecznym obserwuje się wzrost aktywności kłusowniczej.

Leśniczy leśnictwa Szpetal, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Włocławek (RDLP w Toruniu), zaniepokojony zaczął poszukiwać matki łoszaka. Niestety, znalazł ją martwą w kłusowniczym wnyku. Leśniczy niedaleko padłej klępy natrafił również na więcej zastawionych metalowych pęt.

O znalezisku została powiadomiona policja we Włocławku. Dwa dni później wspólny patrol policji i Straży Leśnej Nadleśnictwa Włocławek w okolicach miejscowości Witoszyn zauważył dwóch mężczyzn, którzy na widok mundurowych zaczęli uciekać. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani. W pobliskim lesie natomiast znaleziono kolejne wnyki.

Okazało się, że zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy gminy Fabianki. Podczas przeszukania pomieszczeń, w których mieszkali mężczyźni znaleziono mięso wcześniej skłusowanego dzika oraz gotowe wnyki i metalową linkę. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.

Następnego dnia myśliwi z Koła Łowieckiego „Orzeł” we Włocławku znaleźli na tym samym terenie skłusowaną sarnę i zdjęli kolejne wnyki.

Kłusownictwo jest przestępstwem budzącym wiele negatywnych emocji. Schwytane w pułapkę zwierzę niejednokrotnie umiera w ogromnym cierpieniu przez kilkanaście godzin, a zdarza się, że nawet kilka dni.

Kłusownictwo ten jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia do 5 lat. W 2017 r. strażnikom leśnym w regionalnych dyrekcjach LP udało się ujawnić 64 kłusowników.

Stałe patrole Straży Leśnej i policji wpisały się już w kalendarz działań prewencyjnych.

Leśnicy apelują osoby, które znajdą w lesie wnyki o kontakt ze Służbą Leśną bądź policją. Warto przypomnieć, że rozwieszone stalowe linki bądź potrzaski mogą być niebezpieczne także dla ludzi.