Rozstrzygnięto submisję drewna z RDLP w Radomiu

Podczas pierwszej Regionalnej Submisji Drewna Cennego RDLP w Radomiu sprzedano niemal 100 proc. oferowanego drewna olchowego, dębowego, sosnowego, modrzewiowego, jaworowego i jesionowego.
28.07.2017 | Krzysztof Kamiński, RDLP w Radomiu

Podczas pierwszej Regionalnej Submisji Drewna Cennego RDLP w Radomiu sprzedano niemal 100 proc. oferowanego drewna olchowego, dębowego, sosnowego, modrzewiowego, jaworowego i jesionowego.

Drewno pochodziło z nadleśnictw: Daleszyce, Grójec, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Ruda Maleniecka, Starachowice, Staszów, Suchedniów, Włoszczowa i Zagnańsk.
Oferty złożyło 16 przedsiębiorców, a 13 z nich udało się zakupić surowiec. Do przetargu, który odbył się 27 listopada, stanęły firmy drzewne z całego kraju, a także z zagranicy. Pozytywnym zaskoczeniem była oferta nadesłana z Austrii.

Średnia cena za metr sześcienny drewna wyniosła 1015 zł. Blisko 7 tys. zł to najwyższa oferta tej submisji. Przedstawił ją oferent za dębowy pień z numerem 001, o objętości 2,5 m3 (2820 zł/m3).
Był to dąb z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Potężna kłoda, bez wad, z pięknym rysunkiem drewna to poszukiwany surowiec. Wysokie ceny osiągnęły też sztuki olchowe (1001 zł), sosnowe (950 zł), modrzewiowe (808 zł) czy jaworowe (703 zł).

Oferty zostały otwarte zgodnie z planem, czyli o godz. 10.00. Jednak poznanie oferowanych kwot, to jedynie początek procedury przetargowej. Pracownicy Nadleśnictwa Włoszczowa i RDLP w Radomiu musieli wyłonić zwycięskich oferentów na wszystkie 406 wystawionych kłód (łącznie 372 m3). Każdy oferent deklarował chęć zakupu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset sztuk. Największym zainteresowaniem ciszyło się drewno olchowe i dębowe.

Jak podkreślają pracownicy z terenu RDLP w Radomiu, sprzedaż drewna cennego zrealizowana w takim stopniu to duży sukces. Włoszczowska Submisja była dziesiątą w historii nadleśnictwa i pierwszą w historii RDLP w Radomiu.