Z kamerą wśród bocianów czarnych

Na stronie RDLP w Łodzi już można oglądać transmisję z gniazda bociana czarnego. To kolejny projekt umożliwiający obserwacje online, w który są zaangażowane Lasy Państwowe.
28.06.2016 | Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Na stronie RDLP w Łodzi już można oglądać transmisję z gniazda bociana czarnego. To kolejny projekt umożliwiający obserwacje online, w który są zaangażowane Lasy Państwowe.

Transmisja z bocianiego gniazda, które znajduje się na terenie łódzkiej dyrekcji LP, ruszyła w środę, 18 maja. W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali na terenie województwa łódzkiego dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych. W marcu w każdej z lokalizacji (znajdują się one w głębi lasu), na wysokości powyżej 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych jeszcze nie było w kraju. Leśnicy uzyskali również wszystkie niezbędne zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Wytypowane gniazda znajdują się na dębię i sośnie. Do każdego z nich z zimowych wojaży powróciły ptaki. Niestety kapryśna pogoda nie sprzyjała lęgom, dlatego ptaki zaledwie kilka dni temu wykonywały taniec godowy na gnieździe i rozpoczęły ich nadbudowę, znosząc mech i gałęzie. Chociaż już teraz ich gniazda nie są małe, mają ponad 1 m średnicy i mogą ważyć powyżej jednej tony.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to w ciągu najbliższych kilku dni samice bociana powinny złożyć jajka. Małe bociany wyklują się za miesiąc.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 r. ich liczebność szacowano na 500 – 530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wartości te wynosiły 800-900 par lęgowych. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania.

O bocianie czarnym przeczytaj także w „Echach Leśnych".

Aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce jest szacowana na 1400-1600 par. Aż 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie i stanowi blisko 25 proc. jego populacji w granicach Unii Europejski.

Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest ok. tysiąc leśników w całej Polsce.

Przekaz jest dostępny na stronie: lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Znajdują się tam też ciekawostki o bocianie czarnym, jego zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania.

Transmisja online z gniazda tych tajemniczych ptaków to wspólny projekt edukacyjny RDLP w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Wsparcia naukowego projektowi udzielił prof. Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał dzięki wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

To nie jedyna transmisja online z gniazda rzadkiego gatunku ptaków, której patronują Lasy Państwowe. Od trzech lat internauci mogą obserwować parę rybołowów gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Lipka. W tym roku ruszył kolejny projekt, tym razem z czaplińca, czyli kolonii czapli siwej gniazdujących na ternie Nadleśnictwa Dobrocin. Swojego show doczekała się również para orlików krzykliwych, gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Rudka.
Natomiast zimą internauci mogą śledzić codzienne życie żubrów. Wtedy to rusza transmisja z polany żubrów znajdującej się na skraju Puszczy Białowieskiej w Nadleśnictwie Browsk. W czasie zimowych miesięcy polana tętni życiem, przychodzą tam nie tylko żubry, ale także łosie, dziki oraz wilki.