XV Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację

Orienteering, to coraz bardziej popularna dyscyplina, nie tylko sportu, ale i rekreacji. Umiejętność orientacji oraz odnajdywania optymalnej drogi w nieznanym, leśnym terenie może przydać się każdemu. W niedzielę w Poczopku zakończyły się XV Mistrzostwa Polski, VIII Puchar Podlasia oraz XII Puchar Najmłodszych w Narciarskim Biegu na Orientację.
28.07.2017 | JAROSłAW KRAWCZYK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W BIAłYMSTOKU, ZDJęCIA: KRZYSZTOF SOBOLEWSKI, NADLEśNICTWO KRYNKI

Orienteering, to coraz bardziej popularna dyscyplina, nie tylko sportu, ale i rekreacji. Umiejętność orientacji oraz odnajdywania optymalnej drogi w nieznanym, leśnym terenie może przydać się każdemu. W niedzielę w Poczopku zakończyły się XV Mistrzostwa Polski, VIII Puchar Podlasia oraz XII Puchar Najmłodszych w Narciarskim Biegu na Orientację.

Zawody rozegrane w Puszczy Knyszyńskiej na terenie Nadleśnictwa Krynki zgromadziły 78 zawodników z kraju i zagranicy. W Mistrzostwach wzięli udział członkowie kadry polski w biegach na orientację, na co dzień trenujący w klubach WKS Śląsk Wrocław i WKS Wawel Kraków oraz kadry juniorów i młodzieżowców z klubu MKS Paulinum z Jeleniej Góry. Wśród zawodników wystartował też reprezentant Polski w rowerowej jeździe na orientację Sebastiana Niczyporuk z UKS Trops Białystok.

Mistrzostwa rozegrano w dwóch konkurencjach: zawody indywidualne i zawody sztafetowe, w kategoriach wiekowych: młodzicy, juniorzy, młodzieżowcy, seniorzy i weterani. Najmłodszy uczestnik zawodów miał 10 lat, a wśród weteranów wystartował 65 latek z Białegostoku. W Mistrzostwach wystartowała 14 osobowa grupa biegaczy z Litwy i Białorusi.

Narciarze mieli do pokonania trasy według otrzymanej przed startem mapy. Na niej były zaznaczone punkty kontrolne, które należało odszukać w terenie w jak najkrótszym czasie. W konkurencji indywidualnej biegu na orientację należało przejechać sprintem i odnaleźć punkty na trasie długości około 3 km, dystans średni wynosił ok. 8 km, natomiast klasyczny - 20 kilometrów. W konkurencji sztafet najlepsze dwie zmiany pobiegły na nartach i odnalazły punkty w czasie 50 minut.

W Polsce nie ma jeszcze specjalizacji zawodniczej w narciarskich biegach na orientację, są one uzupełnieniem biegów na orientację.

Mistrzostwa Polski w Narciarskich Biegach na Orientację były elementem przygotowania Kadry do Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach na Orientacje które zostaną rozegrane w 2013 roku w Austrii – powiedział Jan Cegiełka, sędzia główny zakończonych mistrzostw. - Zawodnicy biegający na orientację nie są specjalistami w biegach narciarskich, ale jest to bardzo dobra forma uzupełnienia treningów – dodał sędzia. Sportowcy biegający czy jeżdżący na rowerach na orientację w zimie przez kilka miesięcy biegają na nartach, żeby wykonać pracę treningową, a jednocześnie nie odczuwać monotonii treningów na hali sportowej, czy w siłowni. Tak robi na przykład nasza rowerowa mistrzyni Maja Włoszczowska trenująca przez zimę na „biegówkach” w Jakuszycach. Podobnie kajakarze i wioślarze, u których liczy się siła ramion. Oni też biegają zimą na nartach jako uzupełnienie treningów.

Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw w kategorii wiekowej młodzieżowców został Kacper Janowski z UKS Hubal Białystok. - To duży talent jeśli chodzi o narciarstwo biegowe - ocenia sędzia Cegiełka - Mam nadzieję że utrzyma formę i za kilka dni na Mistrzostwach Polski w Ustrzykach Dolnych znów będzie najlepszy.

Od 8 lat organizowane są na Podlasiu zawody w narciarskich biegach na orientację. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w lesie Pietrasze, w sąsiedztwie Białegostoku, następne były organizowane już w Puszczy Knyszyńskiej, wykorzystując jej doskonałe naturalne warunki.

Krzysztof Sobolewski, kierownik rozegranych Mistrzostw Świata w Narciarskich Biegach na Orientację, na co dzień leśnik pracujący w Nadleśnictwie Krynki, mówi, że nadleśnictwo wyspecjalizowało się w tego typu formie rekreacji. Od kilku lat w Nadleśnictwie Krynki realizowany jest projekt „BieGaj” w oparciu o koncepcję „Zielony Punkt Kontrolny”. - W ramach tego przedsięwzięcia w trzech zróżnicowanych tematyczno kompleksach leśnych wytyczono trasy do orientacji sportowej, pieszej i rowerowej. Całość opisano mapami i punktami kontrolnymi. Dzięki temu możliwe były do rozegrania zawody o „Puchar zimorodka”, a jesienią 2012 mistrzostwa Podlasia służb mundurowych.