Wzrost populacji żubra. Dobre wieści z Hiszpanii

Żubry, które z Polski wyruszyły do Hiszpanii, mają się doskonale. Taką informację otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów od Hiszpanów.
08.10.2019 | Oliwia Janik, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

Żubry, które z Polski wyruszyły do Hiszpanii, mają się doskonale. Taką informację otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów od Hiszpanów.

Członkowie stowarzyszenia na swojej stronie podzielili się wiadomościami od hiszpańskich kolegów. „Otrzymaliśmy niedawno krótki filmik i kilka zdjęć, którymi z przyjemnością się dzielimy”.

Na przesłanym filmie widać typowe zachowanie samicy żubra, która na czas porodu oddalasię od stada, by dołączyć do niego po kilku dniach już z cielakiem.

Przypomnijmy. W 2018 r. z Polski do Hiszpanii wyruszyły cztery transporty, w których łącznie przewieziono 26 żubrów. Rok wcześniej, zimą, odbył się jeszcze jeden transport – tym razem granice Polski opuściło osiem żubrów. Jednym z miejsc docelowych transportów był ośrodek Ganadería La Perla w prowincji Kastylia i León.

Więcej o projekcie ochrony żubrów

Żubry z Polski dołączyły do swoich pobratymców już żyjących w Hiszpanii, wzbogacając tamtejszą pulę genetyczną tego cennego gatunku.

Hiszpania jest kolejnym krajem, który udało się zachęcić do przyjęcia polskich zwierząt, żubry zostały również przewiezione do Czech.

Obecnie polska populacja żubra liczy ok. 1800 osobników. Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 r. projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, realizowanego ze środków funduszu leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze  Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.