Wystawa o grzybach już otwarta

„Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia” to tytuł wystawy, która od 20 września jest czynna w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie.
28.07.2017 | Andrzej Jasiński, CILP

„Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia” to tytuł wystawy, która od 20 września jest czynna w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie.

Podczas uroczystego otwarcia wręczono również nagrody w konkursie fotograficznym „Leśne inspiracje”. Motywem przewodnim nagrodzonych prac były grzyby. Jury z niemal 100 prac, nadesłanych przez uczniów klas gimnazjalnych z województwa mazowieckiego, wybrała te najlepsze. Prace oceniali przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Pałacu Młodzieży w Warszawie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Według jury najlepsze zdjęcie przysłali: Mateusz Okraszewski z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, następnie Aleksandra Kowalczyk z Gimnazjum w Platerowie oraz Klaudia Karpińska z Zespołu Szkół w Stojadłach. Komisji oceniająca prace przyznała także nagrody za wyróżnione prace.

Pobierz ulotkę o gatunkach grzybów jadalnych i trujących.

- Nawet jedno ocalone życie warte jest wszelkich wysiłków, zapobiegających zjedzeniu trujących grzybów – zauważyli pracownicy WSSE.
Ze statystyk Sanepidu wynika, że w ciągu 20 lat grzybami zatruło się ponad 4 tys. osób, w tym 219 śmiertelnie. 
Od lat niechlubny prym wiedzie muchomor sromotnikowy, który najczęściej bywa mylony z jadalnymi, zielonymi gatunkami gołąbków.

Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, zaakcentowała znaczenie wystawy w kwestii zapobiegania zatrucia grzybami, które często kończą się śmiercią. Ponadto zwróciła uwagę na niespotykaną w innych krajach Unii Europejskiej, w tak dużej skali, powszechną dostępność terenów leśnych dla zbierających grzyby i inne płody runa leśnego.

W czasie inauguracji dr Aleksandra Gliniewicz, ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, opowiedziała o nękających grzybiarzy komarach oraz ekspansji przywleczonego z Azji na Bałkany groźnego, inwazyjnego komara tygrysiego (Aedes albopictus), który jest także notowany w Polsce.

Patronat nad wystawą, obok Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Marii Pawlak, objął dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Na uroczystości obecny był m.in. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wystawa w WSSE przy ul. Żelaznej 79 będzie czynna do 7 października. Wstęp wolny.