Wystartowały Leśne Ludki

W Arboretum w Kopnej Górze (Nadleśnictwo Supraśl) po raz pierwszy zorganizowano zajęcia w ramach projektu edukacji ekologicznej przedszkolaków.
28.06.2016 | Ewa Majewska, RDLP w Białymstoku

W Arboretum w Kopnej Górze (Nadleśnictwo Supraśl) po raz pierwszy zorganizowano zajęcia w ramach projektu edukacji ekologicznej przedszkolaków.

„Leśne Ludki”, bo tak nazywa się projekt, opiera się na tzw. pedagogice przygody (outdoor education) i jest jednym z pierwszych realizowanych w takiej formie
w województwie podlaskim.  W pramach tego programu dla dzieci, już 3 i 4-letnich,
organizowane jednodniowe zajęcie w lesie. Takie lekcje na świeżym powietrzu będą odbywały się przez kolejne miesiące w ciągu roku -  również zimą.

Już na pierwszym spotkaniu poprzez gry i konkursy grupa przedszkolaków rozpoznawała rośliny na podstawie zebranych przez siebie „skarbów”. Zamiast zabawek były szyszki, patyki, listki i kamyki.
Zamiast drabinek – przeskakiwanie przez zwalone pnie. Do tego duża ilość ruchu i zabaw grupowych. Ze względu na ciągłe przebywanie dzieci w lesie, już na pierwszym spotkaniu wspólnie został opracowany Przedszkolny Kodeks Zachowania się w Lesie. Wszyscy uczestnicy podpisali go zielonym stemplem – własnym odciskiem palca.

Pomysł na leśne przedszkola, jak wyjaśniają leśnicy - narodził się w krajach skandynawskich już w latach 60. ubiegłego wieku. Ta specyficzna forma wychowania przyjęła się nie tylko w Szwecji, Danii i Niemczech, ale także w Czechach i Słowacji. Stopniowo rozprzestrzenia się po całym świecie. - Mamy nadzieję, że jej walory docenią teraz polscy pedagodzy i „wyprowadzą do lasu" dzieci i młodzież – mówią osoby zaangażowane w projekt, który jest realizowany przez Nadleśnictwo Supraśl we współpracy z Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi w Supraślu.