Wyrusz na leśną trasę w mieście [wideo]

„Leśna trasa w mieście" już otwarta. W Nadleśnictwie Kielce (RDLP w Radomiu) odbyła się inauguracja drugiej edycji projektu „Wolność jest w Naturze”.
28.07.2017 | CILP

„Leśna trasa w mieście" już otwarta. W Nadleśnictwie Kielce (RDLP w Radomiu) odbyła się inauguracja drugiej edycji projektu „Wolność jest w Naturze”.

Na nowo otwarty szlak wyruszyło ponad 100 rowerzystów, wśród nich byli dorośli jak i dzieci.

Jednym z najmłodszych uczestników był Bartek Bracik, który na niedzielny rajd przyjechał ze swoim tatą. – Było ciężko, ale fajnie. Kilka razy się przewróciłem, ale bardzo chciałem dojechać do mety, dlatego wcześniej nie zjechałem z trasy.
Bartek wraz z liczną grupą dzieci przejechał dłuższą, ok. 14-kilometrową pętle (krótsza trasa liczyła ok. 4 kilometry).

Każdy z uczestników rajdu otrzymał od organizatorów leśny, zrobiony z drewna, medal.
- „Leśna ścieżka w mieście” została udostępniona w ramach ogólnopolskiego projektu
– powiedział podczas inauguracji Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, które współorganizowało niedzielne spotkanie. – Chcemy, aby podczas jazdy rowerzyści mogli podziwiać piękno polskich lasów i jednocześnie dowiedzieć się więcej na temat pracy leśników, którzy już od ponad 90 lat dbają o nasze lasy – dodał.

Po rajdzie odbył się piknik edukacyjny dla dzieci przygotowany przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska", nadleśnictwa Chmielnik, Jędrzejów i Ruda Maleniecka oraz nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka", a także zaprzyjaźnione z leśnikami służby mundurowe – Straż Miejską, Policję i miejscowych ratowników. Uczestnikom pikniku towarzyszył Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Miłośnicy wyczynowej jazdy na rowerze mogli obejrzeć pokaz akrobacji na jednośladach, a najmłodsi uczestnicy pikniku mogli spróbować swoich sił na torze przeszkód.

Trasa w Nadleśnictwie Kielce rozpoczyna się i kończy na Stadionie Leśnym, który znajduje się na obrzeżach miasta. W większości wiedzie leśnymi ścieżkami (m.in. przez Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy), ale są też asfaltowe fragmenty. Wzdłuż trasy ustawiono stojaki na rowery oraz tablice informujące o życiu lasu i pracy leśników.

Budowa szlaku została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Kielecka ścieżka łączy się ze szlakiem rowerowym „Green Velo”, wiedzie on z województwa świętokrzyskiego poprzez podkarpackie, lubelskie, podlaskie aż do warmińsko - mazurskiego. „Leśną” trasę w Nadleśnictwie Kielce udostępniono w ramach drugiej edycji projektu „Wolność jest w Naturze”.

W tym roku leśnicy poprowadzili przez administrowane przez siebie
tereny 17 ścieżek rowerowych
, po jednej w każdej z regionalnych dyrekcji LP.  Łącznie, w całej Polsce udostępniono rowerzystom niemal 300 km tras.
Wykorzystano do tego leśne drogi, a szczególnie dojazdy pożarowe. Urządzenie ścieżek rowerowych jest kontynuacją zeszłorocznego projektu w ramach, którego oddano do użytku 25 tras dla biegaczy.

„Wolność jest w Naturze" jest to akcja prowadzona przez Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowiska.