Wspólnie zwalczają kłusownictwo

Niemal 40 przedstawicieli różnych służb wzięło udział w akcji „Podkarpackie wakacje 2015”.
28.06.2016 | Wojciech Zajdel, specjalista ds. obronności i ochrony mienia RDLP w Krośnie

Niemal 40 przedstawicieli różnych służb wzięło udział w akcji „Podkarpackie wakacje 2015”.

Patrole Straży Leśnej, Państwowej Straży Rybackiej, Państwowej Straży Łowieckiej, Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Społecznej Straży Rybackiej oraz Policji kontrolowali teren od źródeł Sanu po rezerwat „Sobień" w okolicy Sanoka, a także wzdłuż dopływów Sanu na obszarze Bieszczadów.

Łącznie w akcji uczestniczyło 37 osób, wykorzystano cztery łodzie motorowe patrolujące Zalew Soliński oraz 12 samochodów terenowych.

W działaniach prewencyjno–kontrolnych wziął również udział dwuosobowy patrol konny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który patrolował ostępy leśnie wzdłuż Hoczewki oraz trasę od Łopienki do stoków Korbani.

- Głównym celem akcji było przeciwdziałanie kłusownictwu na rzece San i jego dopływach – powiedziała Irena Gierus, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie. - Wysokie temperatury, które utrzymują się od dłuższego czasu,  spowodowały znaczny spadek wody w rzekach, co w znacznym stopniu ułatwia nielegalny połów ryb za pomocą sieci i podrywekwyjaśniła.

W czasie działań wylegitymowano 104 osoby, pouczono 19 osób, nałożono siedem mandatów karnych na kwotę 440 zł oraz ujawniono jeden przypadek kradzieży drewna.

Działania były prowadzone w ramach patroli mieszanych, co pozwalało na wymianę doświadczeń, poznawanie specyfiki pracy innych służb, co jest bardzo pożyteczne we wspólnym działaniu na rzecz ochrony przyrody.