Wspólnie sadzili las zniszczony przez huragan

Mieszkańcy Wrześni wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Czerniejewo (RDLP w Poznaniu) posadzili nowy „Małpi Gaj”, las niegdyś rosnący przy granicy miasta. Akcja odbyła się w ramach kampanii „Sztafeta Pokoleń”, której celem jest odbudowa lasów zniszczonych przez huragan w 2017 r.
03.04.2019 | Rafał Śniegocki, RDLP w Poznaniu

Mieszkańcy Wrześni wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Czerniejewo (RDLP w Poznaniu) posadzili nowy „Małpi Gaj”, las niegdyś rosnący przy granicy miasta. Akcja odbyła się w ramach kampanii „Sztafeta Pokoleń”, której celem jest odbudowa lasów zniszczonych przez huragan w 2017 r.

- Nie tylko pogoda dopisała naszej akcji. Cieszymy się z olbrzymiej frekwencji, oceniamy, iż las sadziło około tysiąc osób. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu i zaangażowaniu mieszkańców Wrześni w odbudowę naszego wspólnego dobra, którym był „Małpi Gaj” – informuje Zbigniew Błasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo. Na wspólną akcję sadzenia lasu leśnicy zaprosili mieszkańców 30 marca.

30 hektarowy las, zwany przez mieszkańców „Małpim Gajem”, to przylegający bezpośrednio do Wrześni fragment kompleksu leśnego. Zanim został doszczętnie zniszczony przez huragan w 2017 r., pełnił funkcję zielonej ostoi dla mieszkańców miasta, był także ważnym miejscem rekreacyjnym dla turystów. Leśnicy wielokrotnie podkreślali przed tym wydarzeniem, iż w ich oczach las ten przynależy do mieszkańców i przy ich udziale powinien powrócić dla przyszłych pokoleń.

„Sztafeta pokoleń" wyruszy ponownie już 6 kwietnia! Zapraszamy!  Sadzenie odbędzie się równocześnie w trzech miejscach: na Małpim Gaju we Wrześni, w leśnictwie Podstolice - gmina Nekla oraz w leśnictwie Linery - gmina Czerniejewo. Szczegóły na stronie Nadleśnictwa Czerniejewo.

W akcji wzięły udział również osoby niezwiązane z tym miejscem, kierowane poczuciem wspólnej odpowiedzialności i świadomości ekologicznej. - Nigdy nie byliśmy w Małpim Gaju, mieszkamy po drugiej stronie miasta. Dobrze jest jednak zrobić coś dla przyrody, dla nas wszystkich – podkreśliła jedna z mieszkanek Wrześni, która przyszła na sadzenie z kilkuletnią córką.

Nie liczyła się ilość, lecz sama idea sadzenia. Łącznie podczas sobotniej akcji posadzono ponad 25 tys. młodych drzewek, m.in. sosnę, dęba, graba, lipę czy buka. Po technicznym instruktażu, prowadzonym przez leśników w specjalnym punkcie wydawania sadzonek, każda z chętnych osób mogła wziąć dowolną liczbę drzewek i je posadzić.

- Zabezpieczyliśmy kilkadziesiąt szpadli, wiele osób przyszło jednak z własną łopatą. Niektórzy posadzili jedno czy dwa drzewka, inni kilkadziesiąt. Gościliśmy rodziny z dziećmi wyposażone we własne małe łopatki a nawet taczki. Chętnych nie brakowało, sadziła młodzież, dorośli, przyjechała również w strojach sportowych cała drużyna siatkarska miejscowego klubu – relacjonuje Zbigniew Błasiak.

Leśnicy przygotowali do odnowienia grunt o łącznej powierzchni blisko 10 ha. W skali całego nadleśnictwa to kropla, gdyż podczas huraganu wiatr zniszczył 600 ha lasów.  Zalesienie „Małpiego Gaju” początek długiej drogi w procesie przywracania lasu na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo.

Wspólne sadzenie lasu było okazją nie tylko do aktywnego spędzenia czasu w czynie społecznym, poczucia dumy z proekologicznych postaw, ale również spojrzenia na pracę leśnika, wysiłek włożony w odnawianie i zachowanie zasobów leśnych. Okazji do rozmów z leśnikami nie brakowało. Wielu leśniczych pomagało sadzącym bezpośrednio na powierzchni. Był to moment do Był to moment do wymiany poglądów, czy poznania funkcji i roli lasów w codziennym życiu.