Wspólne projekty Lasów i Fundacji Enea

Lasy Państwowe i Fundacja Enea, należąca do spółki energetycznej Enea, 7 maja podpisały porozumienie o współpracy. Do końca tego roku będą realizowane wspólne, proekologiczne inicjatywy.
08.05.2019 | Joanna Sienkiewicz, DGLP

Lasy Państwowe i Fundacja Enea, należąca do spółki energetycznej Enea, 7 maja podpisały porozumienie o współpracy. Do końca tego roku będą realizowane wspólne, proekologiczne inicjatywy.

W ramach „Enea EkoProjekty” tylko w tym roku zostanie zorganizowanych dziewięć różnych wydarzeń. Każde ma na celu pokazanie, jak ważna jest ochrona środowiska i jak wiele zależy od naszego zaangażowania. Lasy Państwowe pełnią w przedsięwzięciu rolę partnera merytorycznego i organizacyjnego.

Lasy w naszym zarządzie to przyrodniczy skarbiec Polski - powiedział podczas podpisywania porozumienia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - W naszej pieczy znajdują się siedliska najcenniejszych gatunków roślin i zwierząt. Powiększamy zasoby leśne, dostarczamy gospodarce odnawialnego surowca, stale dbając o trwałość i integralność ekosystemów leśnych. Cieszy mnie fakt, że nasze działania doceniają i chcą je wspierać także zewnętrzni partnerzy.

Fundacja wesprze festyn przyrodniczo-edukacyjny „Las na wyspie”, od kilku lat realizowany przez leśników z pilskiej dyrekcji Lasów Państwowych. To nie będą jedyne wspólne działania. W ramach projektu zmiany czekają m.in. park w Radojewie w poznańskim Nadleśnictwie Łopuchówko, gdzie zostanie sfinansowane wytyczenie ścieżki edukacyjnej, natomiast w szczecińskim Nadleśnictwie Gryfino powstanie „Zielony Punkt Kontrolny” z trasą biegową i trzema trasami edukacyjno-rekreacyjnymi w Puszczy Bukowej.

W kolejnym nadleśnictwie, podtoruńskim Rytlu zostanie wybudowana  wieża widokowa. Widok z platformy ma ukazać ogrom zniszczeń dokonanych przez huragan z 2017 r. Wśród projektów, które już w tym roku zostaną zrealizowane znajduje się także „Zielony Pałac”, zrekonstruowany bunkier partyzantów Gryfa Pomorskiego.

Warto przypomnieć, że to nie jest pierwsze wspólne działanie Lasów Państwowych i spółki energetycznej Enea. W marcu tego roku Lasy podpisały porozumienie z Eneą Operator. Współpraca dotyczy ochrony rybołowa, gatunku objętego ochroną gatunkową ścisłą. Na słupach energetycznych w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim montowanych jest ponad 20 platform.

Rybołowy często gnieżdżą się na słupach energetycznych, leśnicy mają nadzieję, że nowe miejsca do gniazdowania przyciągną rybołowy z sąsiednich krajów. Obecnie w Polsce gniazduje ok. 30 par tych rzadkich ptaków.

Udzielanie innym podmiotom merytorycznego wsparcia w opracowywaniu i realizacji projektów prośrodowiskowych to ważny element strategii społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. Firmy z pewnością będą zainteresowane tego rodzaju współpracą. Znowelizowana ustawa o rachunkowości od tego roku wprowadza obowiązek publikowania – oprócz sprawozdania finansowego – tzw. informacji pozafinansowych. Dotyczy to ok. 250 największych firm w Polsce. W katalogu obszarów do raportowania jest m.in. środowisko naturalne.

Jednostki Lasów Państwowych są partnerem dla wielu przedsiębiorstw. Aktywność Lasów Państwowych na tym polu pokazuje, jak ważne jest łącznie biznesowego charakteru działalności z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju, co odbywa się z korzyścią dla społeczeństwa i środowiska.