Wręczono kalendarzowe Oscary

Jury Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Kalendarzy Zoom Art ogłosiło zwycięzców tegorocznej edycji. Lasy Państwowe mają powody do zadowolenia.
28.07.2017

Jury Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Kalendarzy Zoom Art ogłosiło zwycięzców tegorocznej edycji. Lasy Państwowe mają powody do zadowolenia.

Aż trzy nagrody w trzech różnych kategoriach trafiły do Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Prace CILP zajęły I miejsce w kategorii kalendarz Old („Czas drewna, czar drewna 2015”), a także otrzymały wyróżnienie za kalendarz książkowy oraz nagrodę specjalną za oryginalną fotografię przyrody w kalendarzu „Natura jak się patrzy 2016”.

Piotr Chodak, członek jury i współorganizator konkursu podkreślił, że wybór tego najlepszego terminarza był wyjątkowo trudny. Nic dziwnego, ponieważ kalendarze zaprezentowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zajęły aż 400 m kw. Każdy z nich prezentował odmienny styl i technikę, w jakiej został wykonany.

W tym roku kalendarze były nagradzane aż w 12 kategoriach, to o sześć więcej niż rok temu. Zwiększenie liczby kategorii, jak podkreślają organizatorzy, jest najlepszym dowodem, że kalendarz pełni funkcję nie tylko użytkową, ale jest także formą sztuki.

– Kalendarze stały się jeszcze jedną formą pokazania działań artystycznych. Jest to ceniony sposób prezentowania sztuki – zauważyła Lidia Popiel, która zasiadała w jury festiwalu.

Często w proces powstawania kalendarzy jest zaangażowanych coraz więcej osób. Przy projektach pracują graficy, fotograficy, ilustratorzy czy styliści. Ideą festiwalu ZoomArt jest docenienie pracy każdej z nich.

Nagrodzone kalendarze CILP przykuwają uwagę swoją przemyślaną i niepowtarzalną kompozycją graficzną. Mimo że są tak odmienne stylistycznie („Czas drewna, czar drewna 2015” wykorzystuje makrofotografie i metodę wykrojnika, książkowy, „Kalendarz z lasu 2015/2016” jest ilustrowany rysunkami w stylistyce vintage) to łączy je jedno - duży walor edukacyjny.

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych na kartach kalendarzy stara się zwrócić uwagę na mieszkańców polskich lasów oraz bogactwo i różnorodność polskiej przyrody. „Przewodnikami” po kolejnych miesiącach są zarówno najwięksi mieszkańcy lasów, np. żubry, których unikatowe fotografie zostały umieszczone w nagrodzonym kalendarzu „Natura jak się patrzy 2016”, jak i chowający się w leśnym runie czy koronach drzew, których sylwetki pojawiają się w kalendarzu „Czas drewna, czar drewna 2015”. Wyróżniony „Kalendarz z lasu 2015/2016”, skierowany do młodzieży, poświęcony jest sportom uprawianym w lesie, turystyce leśnej i leśnemu wypoczynkowi, zachęca do odwiedzenia lasu i aktywnego w nim pobytu.