Wielkie święto grzybów już za nami

Miłośnicy zbierania grzybów oraz przyjaciele lasu po raz kolejny spotkali się w Długosiodle. Aktorzy, dziennikarze, lokalni działacze, samorządowcy oraz okoliczni mieszkańcy wyruszyli w wyszkowskie lasy w poszukiwaniu darów lasu.
28.07.2017 | CILP

Miłośnicy zbierania grzybów oraz przyjaciele lasu po raz kolejny spotkali się w Długosiodle. Aktorzy, dziennikarze, lokalni działacze, samorządowcy oraz okoliczni mieszkańcy wyruszyli w wyszkowskie lasy w poszukiwaniu darów lasu.

W tym roku do lasu po grzyby wybrało się aż 11 konkursowych drużyn. O mistrzowski tytuł walczyły drużyny aktorów, dziennikarzy czy samorządowców. W aktorskiej drużynie znalazła się Olga Bończyk, Małgorzata Ostrowska- Królikowska, Ewa Kuklińska i Jakub Przebindowski. Natomiast w drużynie dziennikarzy o miejsce na podium walczył m.in. Jarosław Gugała.

Wśród zaproszonych do Długosiodła gości była także Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz.

W sumie zawodnicy zebrali ponad 46 kg grzybów. W koszykach królowały koźlarze i podgrzybki, ale można było także znaleźć borowiki szlachetne, kurki, gąski, kanie i opieńki.

Tytuł Królowej Grzybobrania zdobyła Maria Chmielińska, która w wyszkowskich lasach znalazła ważący 210 gramów okaz koźlarza czerwonego. W kategorii drużynowej zwyciężyło starostwo - to właśnie zawodnicy tej drużyny przynieśli 16,80 kg grzybów.

Podczas pikniku uczestnicy mogli przypomnieć sobie zasady obowiązujące podczas zbierania grzybów. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przygotowali ekspozycję okazów najczęściej zbieranych w Polsce grzybów. Specjaliści wyjaśniali jakie są różnice pomiędzy jadalnymi grzybami i ich trującymi odpowiednikami. Wszystkim uczestnikom Wielkiego Grzybobrania przypomnieli również, że bardzo niebezpieczne jest zbieranie młodych owocników, ponieważ nie są dobrze wykształcone i łatwo je pomylić z grzybami trującymi lub niejadalnymi. Zabronione jest również rozpoznawanie grzybów po smaku. Leśnicy przypominali uczestnikom również inne zasady obowiązujące zbieraczy. Warto pamiętać, że owocników nie powinno się odcinać, a wykręcać, a grzybnie należy nakryć ściółką, aby zapobiec jej wyschnięciu.

Organizatorzy festynu zaprosili na konkursy kulinarne, w których startowały lokalne koła łowieckie. Chętni mogli także wziąć udział w sprawdzających wiedzę przyrodniczą i sprawność fizyczną konkursach przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Wyszków. Dużą atrakcją była np. Ścieżka Drwala czy Leśnego Poszukiwacza Przygód, dla najmłodszych przygotowano również grę „Przyjaciel Puszczy Białej”.

Dużą atrakcją był pokaz ptaków drapieżnych.  Festynowi towarzyszyły liczne występy artystyczne.  Muzykę myśliwską przybliżył zebranym działający przy SGGW zespół sygnalistów myśliwskich AKTEON. Wieczorem gwiazdą był Kabaret Marcina Dańca.

Organizatorami Wielkiego Grzybobrania była gmina Długosiodło, Nadleśnictwo Wyszków oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.