Więcej środków na ochronę obszarów Natura 2000 w LP

Kolejne nadleśnictwa dołączyły do projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych w Lasach Państwowych. Wszystkie działania będą prowadzone na obszarach Natura 2000 położonych w granicach Lasów Państwowych, które to są inicjatorem przedsięwzięcia.
24.09.2018 | Anna Krasoń, CKPŚ

Kolejne nadleśnictwa dołączyły do projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych w Lasach Państwowych. Wszystkie działania będą prowadzone na obszarach Natura 2000 położonych w granicach Lasów Państwowych, które to są inicjatorem przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych to inicjatywa własna Lasów Państwowych i dotyczy nadleśnictw w obrębie, których znajdują się tereny sieci Natura 2000.

Podmioty za nie odpowiedzialne, zgodnie z obowiązującym prawem, powinny dbać nie tylko o zachowanie chronionych w ich ramach siedlisk, ale także przyczyniać się do poprawy ich stanu. Wśród nich znajdują się obszary zróżnicowane np. jaskinie, łąki czy lasy okresowo zalewane wodą. To wyjątkowe miejsca lub ekosystemy rzadko spotykane w skali kraju, gdzie występują zagrożone lub ginące gatunki.

Więcej o projekcie ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez LP.

Przewidziane przez projekt zabiegi wynikają z przepisów prawa w zakresie ochrony przyrody. Od początku zakładano, że zakres przedsięwzięcia ma być sukcesywnie rozszerzany. W ten sposób można zrealizować jak najwięcej działań ochronnych – zgodnych z dokumentami ustanowionymi dla obszarów Natura 2000.

W szczególności dotyczy to sytuacji, kiedy wydawane są nowe plany zadań ochronnych dla danych terenów. Nadleśnictwa, które zostały w nich wskazane, jako odpowiedzialne za realizacje tych planów, mogą włączyć się do projektu.

Nowe nadleśnictwa, które dołączyły do projektu to: Jarosław, Dukla, Sobibór, Toruń, Trzebież, Dębno i Kłodawa. Natomiast trzy inne - Limanowa, Ustrzyki Dolne i Sieraków - zgłosiły kilka nowych zadań lub zadeklarowały poszerzenie dotychczasowych działań.

 W rezultacie lista gatunków, które zostały objęte działaniami ochronnymi, wzbogaciła się o puchacza i rybołowa.

Kwota ponad 400 tys. zł, o którą pod koniec sierpnia został zwiększony projekt wynika ze specyfiki działań ochronnych. Są to działania stosunkowo proste, rozproszone w czasie i w terenie prace, takie jak koszenie, usuwanie zbędnych drzew i krzewów, zabezpieczanie wlotów jaskiń, z których korzystają nietoperze, sadzenie roślin żywicielskich motyli czy budowa platform lęgowych dla ptaków.