Węgierscy leśnicy odwiedzili polskie lasy

Kilkunastu leśników z Węgier miało okazję poznać specyfikę polskiego leśnictwa. Przez kilka dni gościli w nadleśnictwach radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Wizytę zorganizował Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
14.12.2018 | Jolanta Bochenek, Jarosław Szałata

Kilkunastu leśników z Węgier miało okazję poznać specyfikę polskiego leśnictwa. Przez kilka dni gościli w nadleśnictwach radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Wizytę zorganizował Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

W czasie, kiedy kraje Europy otworzyły granice i zachęcają do kontaktów, istotną sprawą jest także współpraca pomiędzy leśnikami z poszczególnych zakątków Europy. Związek Leśników Polskich po raz kolejny współuczestniczył w organizacji spotkania z kolegami po fachu, tym razem węgierskimi leśnikami. Wcześniej wycieczki takie odbyły się dla leśników ze Słowacji, Czech, Rumuni oraz Chorwacji.

Koszt konferencji, którą zorganizowano na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu 14-17 listopada, pokryły środki z dotacji węgierskiego ministerstwa.

Pobyt w Polsce rozpoczął się od wizyty w Nadleśnictwie Staszów. Goście nie tylko obejrzeli siedzibę nadleśnictwa, ale również Zespół Pałacowy w Kurozwękach, gdzie zwiedzili zabytkowy budynek oraz mogli zobaczyć jedyne w Polsce stado bizonów.

Natomiast podczas następnego dnia pobytu leśnicy znad Dunaju obejrzeli Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie w Sukowie-Papierni w Nadleśnictwie Daleszyce. Nadleśniczy Tomasz Guz przybliżył specyfikę tej jednej z najnowocześniejszych szkółek w Polsce, gdzie produkowane są głównie sadzonki gatunków lasotwórczych.  

Kolejnym punktem było zwiedzanie Tartaku Olczyk w Krasocinie, lidera w branży drzewnej, tam gościom pokazano i wyjaśniono cykl produkcyjny związany z przerobem surowca drzewnego.

Jedną z atrakcji był również pobyt na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, gdzie w leśnictwie Bartków (Nadleśnictwo Zagnańsk) obejrzeli „Bartka”, jednego z najstarszych dębów w Polsce, zwanego Królem Puszczy Świętokrzyskiej. Węgrzy mieli również okazję poznać zasady sprzedaży submisyjnej, opowiedział o nich nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa Artur Ratusznik.

Okazją do rozmów na temat udostępniania społeczeństwu terenów leśnych dla potrzeb turystyki i rekreacji była wizyta Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Kozienicka”, tam z tarasu widokowego i pomostów podziwiali malowniczo meandrującą rzekę Zagożdżonkę.

Natomiast Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu opowiedział o historii tamtejszej dyrekcji oraz przybliżył zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Natomiast Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP, opowiedział o związku leśników. Uczestnicy konferencji odwiedzili także biuro RDLP w Radomiu, gdzie mieli okazję poznać historię budynku dyrekcji.

Wycieczka naukowa węgierskich leśników i drzewiarzy była doskonałą okazją do porównania warunków gospodarowania w lasach, troski o ojczystą przyrodę oraz sposobów zagospodarowania drewna.