Ważne święto regionalnej dyrekcji w Łodzi

Uroczystość nadania sztandaru RDLP w Łodzi odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Tego samego dnia łódzka dyrekcja LP obchodziła Regionalne Święto Lasu.
18.10.2016 | Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Uroczystość nadania sztandaru RDLP w Łodzi odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Tego samego dnia łódzka dyrekcja LP obchodziła Regionalne Święto Lasu.

W piątek 14 października leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, otrzymali honorowy sztandar. Sztandar, poświęcony przez abp Marka Jędraszewskiego podczas uroczystej mszy, nadał dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski.  Łódzcy leśnicy ślubowali na sztandar pod przewodnictwem ks. Tomasza Bartczaka.

- Sztandar stanowi symbol, który nas jednoczy. Na sztandarze powinny znaleźć się hasła, które uznajemy za najważniejsze. I tak na naszym sztandarze jest uczciwość, ponieważ jest to pierwszorzędna cecha charakteryzująca leśnika. Kolejne słowo - mądrość - leśnictwo zawiera w sobie wiele dziedzin nauki, wymaga wiedzy wszechstronnej i uniwersalnej. I wreszcie praca - wszystkie owoce, jakie obecnie zbieramy z niej wynikają – powiedział Dariusz Pieniak, dyrektor RDLP w Łodzi.

Tego dnia leśnicy i ich goście na terenie Ośrodka Rekolekcyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach posadzili aleję cisów, z poświęconych jeszcze przez papieża Benedykta XVI nasion.
Aleja upamiętnia rocznicę 1050-lecia chrztu Polski, a także tegoroczne Święto Lasu. - Rocznica chrztu jest najważniejszą rocznicą w tym roku, jest to nie tylko początek naszej wiary w Polsce, ale również początek państwowości, której emanacją na terenach leśnych są Lasy Państwowe – powiedział dyrektor RDLP w Łodzi.

I dodał, że Ustawa o lasach, której rocznicę uchwalenia niedawno obchodzono, jest podstawą sukcesu polskiego modelu leśnictwa, dzięki niej lasy w Polsce są w naprawdę dobrej kondycji.

Święto Lasu było też okazją do podziękowania instytucjom współpracującym z leśnikami oraz samym leśnikom za ich oddaną pracę i trud.  

W uroczystościach uczestniczyli Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, a także Zbigniew Rau, wojewoda łódzki.