Wakacje z nietoperzami w Puszczy Bukowej

Leśnicy ze szczecińskiego Nadleśnictwa Gryfino zachęcają do wzięcia udziału we wspólnym projekcie. Propozycja jest skierowana dla osób, które chcą stworzyć wyjątkowe miejsce spotkań.
04.08.2020 | Lidia Kmiecińska, Nadleśnictwo Gryfino

Leśnicy ze szczecińskiego Nadleśnictwa Gryfino zachęcają do wzięcia udziału we wspólnym projekcie. Propozycja jest skierowana dla osób, które chcą stworzyć wyjątkowe miejsce spotkań.

Leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino zapraszają na spotkanie z duchami przeszłości w tajemniczym zakątku Puszczy Bukowej. Prochownia, bo o tym miejscu mowa, to kompleks ciekawych powojennych schronów, bunkrów, ziemianek, w których do 2007 r. mieściły się magazyny prochu i amunicji.

Dzięki wytężonej pracy miłośników Puszczy Bukowej, leśników i podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów przyrodniczych obiekty te zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie stając się miejscem zimowania nietoperzy.

W tym komfortowym, nietoperzowym osiedlu mieszkaniowym ssaki te znalazły idealne warunki do hibernacji. Stało się to możliwe dzięki projektowi „Ochrona nietoperzy na obszarze dwóch województw poprzez ograniczenie zagrożeń, poprawę warunków bytowania i promowanie właściwych zachowań społecznych”, który został zrealizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Gospodarki Wodnej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie w porozumieniu z Nadleśnictwem Gryfino.

Wcześniejsze próby zabezpieczenia obiektów kończyły się kradzieżami i dewastacją. Obecnie chiropterologiczne osiedle składa się z 13 obiektów,
z których 12 zostało w pełni przystosowanych do potrzeb nietoperzy.

Jeden z nich to obiekt edukacyjny, w którym leśnicy spotykają się z uczestnikami cyklicznej akcji Noc nietoperzy. I jak wyjaśniają leśnicy jednym z tematów jest rozmowa o tym, jak urządzić tę przestrzeń, tak by możliwe stały się w nim zarówno prelekcje, warsztaty jak i noclegi po kończących się często późno w nocy zajęciach terenowych. Dlatego też pracownicy Nadleśnictwa Gryfino zapraszają do wspólnego projektu „Gackowisko”.

Etap 1: projekty, które staną się:

- motywem graficznym jednej ze ścian bunkra (graffiti). Motywem przewodnim muszą być gatunki nietoperzy zamieszkujące Puszczę Bukową.

Broszura o nietoperzach Puszczy Bukowej

Projekt może przedstawiać każdy gatunek z osobna lub inne ciekawe rozwiązanie prezentujące tę grupę ssaków. Propozycje zostaną ocenione przez komisję konkursową, a autor najciekawszej stanie się wykonawcą tego nietypowego graffiti (nadleśnictwo zapewnia materiały do wykonania projektu);

-  meblami z palet drewnianych, które będą szkolnymi ławkami w trakcie warsztatów i miejscami noclegowymi w trakcie odpoczynku. Propozycje zostaną ocenione przez komisję konkursową, a autor najciekawszej stanie się ich wykonawcą (z pomogą leśników lub swoich przyjaciół i rodziny; nadleśnictwo zapewnia materiały do wykonania projektu).

Etap 2: spotkanie i realizacja pomysłów:

we wskazanym terminie leśnicy wspólnie ze zwycięzcami dokonają wspólnej aranżacji na podstawie wybranych pomysłów i projektów. Nie zabraknie również spotkań z chiropterologami z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego Mopek oraz Studenckiego Koła Chiropterologicznego  Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Szczecinie oraz wielu niespodzianek dla uczestników.

Etap 3: test urządzonego wnętrza w trakcie kolejnej Nocy Nietoperzy: