Wakacje w lesie – bezpiecznie i ciekawie

O tym, że las to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu przekonali się wszyscy, którzy w ostatnią niedzielę odwiedzili Park Kultury w Powsinie i Park Górczewska w Warszawie.
28.07.2017 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

O tym, że las to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu przekonali się wszyscy, którzy w ostatnią niedzielę odwiedzili Park Kultury w Powsinie i Park Górczewska w Warszawie.

Specjalnie dla gości „Pikniku Radia Kolor” oraz „Dnia Dziecka na Bemowie” warszawscy leśnicy przygotowali interaktywne zajęcia, których wspólnym hasłem były „Bezpieczne wakacje”. Spotkanie z leśnikami było okazją do poznania nie tylko bogactwa przyrodniczego lasów otaczających stolicę, ale również zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nich. Leśnicy z pasją opowiadali o swojej pracy, podpowiadali jak przygotować się do leśnej wędrówki i gdzie się na nią wybrać.

Doskonałym wstępem do leśnego spaceru było przejście po specjalnie przygotowanej ścieżce zmysłów, złożonej z różnorodnych materiałów – mchów, gałązek, szyszek, kory czy też leśnej ściółki. Leśnicy zachęcali również do poznawania smaków lasu, bo czy może być lepsza pamiątka z wycieczki po lasach niż przetwory zrobione z własnoręcznie zebranych owoców i ziół?

Ważnym tematem związanym z wyprawami do lasu są kleszcze, dlatego, każdy z gości niedzielnych pikników mógł dowiedzieć się, jak ustrzec się spotkania z tymi pajęczakami i jak postępować w przypadku „ukąszenia”.

Lasy są podstawowym źródłem drewna – surowca w pełni odnawialnego i ekologicznego. Dlatego tak ważnym elementem przygotowanych przez leśników atrakcji było właśnie drewno. Uczestnicząc w różnorodnych warsztatach najmłodsi i ci nieco starsi, poznawali właściwości i zastosowania różnych gatunków drewna. Samodzielne ocechowanie drewna i upiłowanie pamiątkowego krążka było dla wielu ogromnym przeżyciem, pozwalającym dodatkowo poznać elementy pracy leśników. Dotykając drewna uczestnicy poznawali jego fakturę, rysunek, barwę, a wbijając gwoździe w pnie różnych gatunków przekonywali się o ich twardości.

Edukację leśną w czasie pikników prowadzili leśnicy z nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica, Jabłonna i Sokołów.

Ogromnym zainteresowaniem odwiedzających Park Kultury w Powsinie cieszyły się stanowiska bartnika i sokolnika, którzy w interesujący sposób opowiadali o swoich podopiecznych – pszczołach i ptakach szponiastych, pokazując ich rolę i znaczenie dla lasu i człowieka.

Uczestnicy pikników wyraźnie podkreślali duże walory edukacyjne przygotowanych przez warszawskich leśników działań, cieszyli się z możliwości spotkania i rozmowy, a także uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z lasami i przyrodą.

- Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zdobyte podczas pikników sprawią, że leśne wakacje naszych gości będą nie tylko pełne wrażeń i niezapomnianych przygód, ale też bezpieczne i odpowiedzialne – podsumowali leśnicy.