W Wilanowie oczarowali słuchaczy

Aż 15 zespołów walczyło o tytuł tego najlepszego podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Konkurs 11 czerwca odbył się w pięknej scenerii wilanowskiego parku.
28.07.2017 | Bartłomiej Barański, Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Aż 15 zespołów walczyło o tytuł tego najlepszego podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Konkurs 11 czerwca odbył się w pięknej scenerii wilanowskiego parku.

W ramach festiwalu rozegrano konkurs sygnalistów myśliwskich, przeprowadzony, po raz pierwszy w Polsce, w nowej europejskiej formule. Muzyka myśliwskich rogów ponownie przywołała królewskie czasy, idealnie wpisując się w genius loci wilanowskiego pałacu.

Na dziedzińcu wilanowskiego pałacu w szranki stanęły zespoły z Austrii, Niemiec, Węgier i Polski. Na tradycyjnych, myśliwskich instrumentach zagrało niemal 130 osób. – Muzyka, która rozbrzmi na pałacowym dziedzińcu przybliży bogatą kulturę łowiecką, bo to właśnie te utwory są jednym z ważnych elementów tej tradycji – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska, witając słuchaczy.

Konkurs rozegrano w trzech kategoriach: kategorii A – rogów mieszanych (typu Pless i typu Par-force w stroju B), kategorii B – rogów jednorodnych (typu Pless lub typu Par-force w stroju B) oraz kategorii Es (rogów typu Par-force w stroju Es).

Występy oceniało międzynarodowe jury, w którego składzie był Markus Bodner z Austrii, dr Petr Vacek z Czech, Franz Waldherr z Niemiec, Alfred Willander z Austrii, a pracom komisji sędziowskiej przewodniczył Roman Seta z Polski.
Oczekiwanie na ogłoszenie wyników wypełniły koncerty plenerowe uczestników festiwalu. Poziom zespołów biorących udział w konkursie był wysoki. Dopiero gala laureatów wyłoniła zwycięzców festiwalu. Zdobywcą GRAND PRIX festiwalu, a zarazem najlepszym zespołem sygnalistów reprezentującym Lasy Państwowe okazał się zespół „Leśna Brać”, w skład którego wchodzą leśnicy z dwóch olsztyńskich nadleśnictw: Spychowa i Strzałowa.

Na drugim miejscu klasyfikacji ogólnej uplasował się Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku, zostając jednocześnie laureatem kategorii akademickiej. Opiekun zespołu z Brynka Artur Kanawka skomponował hejnał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Wilanowie „Pieśń na cześć Króla Jana III Sobieskiego”. Utwór ten został zainspirowany melodią autorstwa Witolda Lutosławskiego. Zespół z Brynka otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie wspomnianej kompozycji.

Na trzecim miejscu podium stanął Zespół Trębaczy Leśnych Bór", który tworzą leśnicy pracujący w jednostkach RDLP w Szczecinku. W kategorii rogów Es zwycięzcą został Heimshein Jagdhorn Blaser z Niemiec. Organizatorzy mają nadzieję, że festiwal na stałe wpisze się w kalendarium międzynarodowych konkursów muzyki myśliwskiej, a Warszawa stanie się jedną z europejskich stolic tego rodzaju muzyki.

Na gości czekała nie tylko muzyka grana na rogach myśliwskich, ale również atrakcyjne stanowiska edukacyjne przygotowane przez warszawskich leśników. Specjalnie na tę okazję fragment wilanowskiego parku zamienił się w leśny zakątek. Pojawiły się w nim nie tylko leśne drzewa, ale też zwierzęta związane z lasem – od pszczół i mrówek, przez leśne ssaki aż po ptaki szponiaste.

Wiele emocji wśród gości wilanowskiego parku wzbudzało spotkanie z sokolnikiem i jego podopiecznymi – rarogiem górskim i puchaczem. Dzieci i dorośli z zainteresowaniem poznawali znaczenie i rolę ptaków szponiastych w przyrodzie, a także możliwości ich wykorzystania przez człowieka.

Najmłodsi, i ci nieco starsi, z ciekawością poznawali różne właściwości drewna oraz jego zastosowania, uczyli się jak samodzielnie zbudować zamknięty w słoiku, samowystarczalny ekosystem i z wielki zapałem spacerowali po leśnej ścieżce zmysłów, poznając różnorodność leśnych podłoży.

- Mieszkańcy miast coraz częściej decydują się na spędzanie czasu w lesie. Mamy nadzieję, że dzięki przekazanej przez nas wiedzy będą to robić odpowiedzialnie – podkreślają warszawscy leśnicy.

Warszawscy leśnicy aktywnie uczestniczyli również w części muzycznej wydarzenia. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Puł-Róg”, którego członkami są m.in. pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk zdobył srebrną odznakę festiwalu.

Festiwal był objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Muzyczny turniej odbył się dzięki wsparciu Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Lasów Państwowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Patronat medialny nad festiwalem objęły m.in. „Głos Lasu” oraz „Echa Leśne”, pisma wydawane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.