W śnieżycowym lesie już wiosennie

W lasach zakwitła śnieżyca wiosenna. To jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin.
02.03.2020 | Ilona Mrowińska, Nadleśnictwo Lubsko

W lasach zakwitła śnieżyca wiosenna. To jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) już cieszy oczy spacerowiczów w „najpiękniejszym lesie koło Lubska” donoszą leśnicy z zielonogórskiego Nadleśnictwa Lubsko.

Śnieżycowy las jest objęty ochroną jako Obszar Natura 2000 pod nazwą „Lubski Łęg Śnieżycowy". To zwarty kompleks łęgów i grądów usytuowany nad rzeką Lubszą, przylegający od wschodu do miasta Lubsko.

Dominującym siedliskiem jest tu dobrze wykształcony łęg dębowo-wiązowo-jesionowy (Ficario-Ulmetum), który w partiach bardziej oddalonych od rzeki przechodzi w grąd połęgowy z bogatym runem. W części wschodniej występują duże, zwarte, kilkuhektarowe płaty śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum). 

Śnieżyca wiosenna to jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin. W zielonogórskich lasach kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, i w marcu. Zapylana jest głównie przez pszczoły, natomiast nasiona roznoszą mrówki. To dla tych owadów nasiona są opatrzone elajosomami, czyli ciałkiem mrówczym. Jest to  specjalny,  bogaty  w tłuszcze i węglowodany wyrostek. Wytwarzanie takich wypustków jest korzystne dla roślin, gdyż mrówki rozsiewają nasiona.

Warto wiedzieć, że śnieżyce zawierają trujące substancje: leukoinę i galantaminę, które w mniejszych dawkach mają działanie lecznicze. Stosowane są obecnie w wielu lekarstwach m.in. w leczeniu choroby Alzheimera, czy przy poprawie pamięci u osób zdrowych.

 

W Polsce śnieżyca rośnie głównie w Sudetach i Karpatach, szczególnie obficie w Bieszczadach. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko: na Nizinie Śląskiej, Łużycach i w Wielkopolsce. Od 2014 r. znajduje się pod częściową ochroną prawną.

Śnieżyca wiosenna czasem jest mylona ze śnieżyczką przebiśnieg (Galanthus nivalis), która zakwita jako pierwsza. Obie rośliny mają podobny pokrój, jednak u przebiśniegów płatki kwiatu są nierówne, a krótsze - zakończone wcięciem i zieloną plamką w kształcie litery V. U śnieżycy wszystkie płatki są równe, z żółtawymi plamkami nieco powyżej szczytu. Przebiśniegi mają liście szarozielone, a śnieżyca ciemnozielone.