W Poznaniu pobito rekord

W sobotę, 22 października, zakończyła się tegoroczna akcja „Drzewko za makulaturę". Podczas dwóch minionych weekendów organizatorom udało się zebrać o 10 ton więcej papieru niż w zeszłym roku.
28.07.2017 | Rafał Śniegocki, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu

W sobotę, 22 października, zakończyła się tegoroczna akcja „Drzewko za makulaturę". Podczas dwóch minionych weekendów organizatorom udało się zebrać o 10 ton więcej papieru niż w zeszłym roku.

O tym, iż zostanie pobity zeszłoroczny rekord organizatorzy wiedzieli już przed południem, gdy licznik wagowy przed specjalnie podstawioną do zbiórki ciężarówką Stena Recykling wskazywał ponad 11 ton a kolejka chętnych wciąż nie malała. Wraz z makulaturą zebraną od poznaniaków w poprzedni weekend (16 ton) oraz tą przekazaną przez szkoły w ramach konkursu Eko Szkoła, do recyklingu zgromadzono blisko 40 ton papieru.

Idea akcji z roku na rok jest coraz bardziej popularna, zachęcając w proekologicznym duchu mieszkańców Wielkopolski do wymiany 5 kg makulatury za jedno drzewko (limit to pięci drzewek na osobę). Dla osób chcących oddać hurtową ilością makulatury także przygotowano bonusy. Za 100 - 200 kg uczestnicy mogli otrzymać 10 sadzonek, a  ilość powyżej 200 kg była premiowana 15 drzewkami.

Sadzonki na terenie RDLP w Poznaniu hodowane są w 28 szkółkach leśnych na powierzchni produkcyjnej 131 ha. O tym dlaczego potrzebne są szkółki leśne oraz jak wygląda proces produkcji można dowiedzieć się  z artykułów. Sprzedaż sadzonek prowadzą niektóre szkółki leśne, np. w nadleśnictwach Gniezno czy Kościan a także w Arboretum Leśnym Nadleśnictwa Syców.

Drzewko za makulaturę to inicjatywa „Głosu Wielkopolskiego”, wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu, Stena Rycykling, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz dyrekcją poznańskiego zoo.

Założenia akcji wpisują się w prowadzoną przez RDLP w Poznaniu edukację dla zrównoważonego rozwoju, uświadamiającą społeczeństwu, na czym polega trwałe gospodarowanie i odtwarzanie zasobów leśnych.

Drewno, z którego produkuje się papier jest jedynym na świecie surowcem odnawialnym, którego właściwości pod różną postacią wykorzystujemy na co dzień. O znaczeniu drewna w codziennym życiu oraz lasach w Polsce i na świecie opowiadali podczas wydarzenia na wspólnym stoisku leśnicy z poznańskiej dyrekcji oraz studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Więcej informacji o wymaganiach i hodowli drzewek rozdawanych podczas akcji "Drzewko za makulaturę".

Zbiórka nie mogłaby się odbyć, gdyby nie piękne drzewka przekazane m.in. przez szkółki leśne nadleśnictw Gniezno i Kościan.

Wśród niezwykle dorodnych sadzonek ogromną popularnością cieszyły się odmiany świerków, w tym Conica, przypominający o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Na chętnych czekały również świerk biały, świerk kanadyjski (Picea glauca), żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) w tym odmiana Brabant, jarząb szwedzki (Sorbus intermedia), cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana), jałowiec skalny (Juniperus scopulorum Skyrocket).
Dużą popularnością cieszyły się również przekazane przez pozostałych partnerów akcji drzewa owocowe i krzewy.