W obronie małej leśnej służby

Na terenie podwrocławskiego Nadleśnictwa Zdroje Fundacja Arka realizuje projekt „Zakątek mrówek”.
28.07.2017 | Małgorzata Bednarek, Nadleśnictwo Zdroje

Na terenie podwrocławskiego Nadleśnictwa Zdroje Fundacja Arka realizuje projekt „Zakątek mrówek”.

Celem działania jest ochrona ponad 100 mrowisk zbudowanych przez małych leśnych sanitariuszy, które znajdują się przy szlaku turystycznym prowadzącym z Polanicy-Zdrój do Karłowa. W jednym z oddziałów leśnictwa Polanica (Nadleśnictwo Zdroje) ogrodzono kilkadziesiąt mrowisk, a wiele nowo powstałych czeka na swoją kolej.

W ramach przedsięwzięcia zamontowano również tablicę interaktywną pozwalającą turystom poznać społeczeństwo mrówek, tablicę informacyjną o potrzebie ochrony mrówek,  a także ławki - w tym jedną z wizerunkami różnych gatunków małych mieszkańców lasu. Jednak największe zainteresowanie, szczególnie wśród dzieci, wzbudza zamontowana niedaleko leśniczówki ogromna rzeźba mrówki!

Więcej o „Działaj w Zielone” na stronie Fundacji Arka.

Autorem inicjatywy mającej na celu czynną ochronę mrowisk, jest specjalista służby leśnej nadleśnictwa, Małgorzata Bednarek. Cały koszt tej inicjatywy to 14 tys. zł.

Inicjatywa obywatelska  „Zakątek mrówek” jest realizowana w ramach programu „Działaj w Zielone” przygotowanego przez Fundację Arka. Program fundacji skupia 24 inicjatywy obywatelskie z całego kraju, jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.