W Marszewie rośnie Las Wybitnych Pomorzan

W sąsiedztwie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie leśnicy wspólnie z gdańszczanami sadzą drzewa upamiętniające wybitnych mieszkańców. W Lesie Wybitnych Pomorzan w poniedziałek 23 listopada już posadzono pierwsze drzewa.
28.07.2017 | Jacek Leszewski, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

W sąsiedztwie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie leśnicy wspólnie z gdańszczanami sadzą drzewa upamiętniające wybitnych mieszkańców. W Lesie Wybitnych Pomorzan w poniedziałek 23 listopada już posadzono pierwsze drzewa.

Pomysłodawcy utworzenia tego szczególnego lasu chcą uhonorować osoby, których osiągnięcia „przyczyniły się do rozwoju regionu, poprawy jakości życia mieszkańców oraz w sposób trwały zapisały się w jego historii”. Zgodnie z wolą inicjatorów, sadzenie imiennych drzew będzie wyrazem uznania dla tych, którzy mają odwagę szukać porozumienia i wykraczać poza stereotypy oraz przyzwyczajenia na polu działalności naukowej, społecznej, kulturalnej oraz dobroczynnej.

Pięć pierwszych dębów - stanowiących zaczątek tego lasu - zostało zasadzonych przez:

  • Jana Ryszarda Kurylczyka, pisarza, byłego wojewodę słupskiego i pomorskiego,
  • prof. Zdzisława Wajdę, lekarza i naukowca, byłego rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • prof. Jacka Namieśnika, chemika, naukowca, byłego dziekana Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej,
  • prof. Romana Peruckiego, działacza kultury, pedagoga, profesora zwyczajnego Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku,
  • prof. Czesława Stobę, chirurga dziecięcego.

Wśród zaproszonych był również Lech Wałęsa, były prezydent i Laureat Pokojowej Nagrody Nobla oraz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Niestety tego dnia nie mogli wziąć udziału w uroczystości, dlatego swoje drzewa posadzą w innym terminie.

- Może to drzewo będzie lepszym i trwalszym śladem niż te elektrownie, autostrada i inne obiekty, do których powstania się przyczyniłem - powiedział dziękując za zaproszenie Ryszard Kurylczyk.

Wszyscy nie kryli dumy z wyróżnienia i zaproszenia do inauguracyjnego aktu sadzenia drzew w Lesie Wybitnych Pomorzan. Kolejne drzewa będą sadzić mieszkańcy regionu, których wskaże kapituła złożona z dotychczas wyróżnionych.

Las Wybitnych Pomorzan powstał z inicjatywy Jana Szramki, ówczesnego dyrektora RDLP w Gdańsku, pod porozumieniem podpisali się także wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdyni.