W Kanadzie rozmawiano o roli lasów dla zrównoważonego rozwoju

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny wziął udział w 76. sesji Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w ramach delegacji Ministerstwa Środowiska. Spotkanie, zorganizowane w Vancouver w Kanadzie, zakończyło również dwuletnie polskie przewodnictwo w pracach Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG.
14.11.2018 | Marta Gaworska, kierownik Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej DGLP

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny wziął udział w 76. sesji Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w ramach delegacji Ministerstwa Środowiska. Spotkanie, zorganizowane w Vancouver w Kanadzie, zakończyło również dwuletnie polskie przewodnictwo w pracach Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG.

Dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny podkreślił rolę lasów i leśnictwa państwowego w realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju.

To właśnie zrównoważone gospodarowanie światowymi zasobami leśnymi jest wymienione w Celu 15 Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Wspomniana agenda zawiera 17 celów zrównoważonego rozwoju, które zostały przyjęte we wrześniu 2015 r. przez przedstawicieli ponad 100 państw, a także grup religijnych czy biznesu. Wymienione w dokumencie cele uwzględniają aspekt ekonomiczny, społeczny i środowiskowy zrównoważonego rozwoju.

Zorganizowany w Kanadzie panel dyskusyjny był okazją do zaprezentowania praktycznych aspektów funkcjonowania leśnictwa państwowego i działań Lasów Państwowych na rzecz Agendy ONZ 2030

Oficjalna strona sesji Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego

Podczas tegorocznej sesji, którą zorganizowano pod hasłem „Budowanie przyszłości z lasami", omówiono szereg zagadnień związanych z rolą lasów w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, potrzebą promocji budownictwa drewnianego, a także sytuacją na rynku drzewnym w regionie EKG.

-  Cieszy nas, że lasy zaliczane są do jednych z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju. Podkreślane są korzyści społeczne, środowiskowe, jak również ekonomiczne płynące z lasów i zrównoważonej gospodarki leśnej - powiedział Andrzej Konieczny - Działania Lasów Państwowych są doskonałym przykładem wypełniania przez lasy różnorodnych funkcji i spełniania oczekiwań społecznych, ze szczególnym wskazaniem na możliwości jakie daje w tym zakresie leśnictwo państwowe. Zainteresowaniem cieszyły się praktyczne rozwiązania modelu polskiego leśnictwa, które zapewniają trwałość organizacyjną LP i skuteczność w realizacji wielofunkcyjnego leśnictwa - dodał.

W imieniu Lasów Państwowych Andrzej Konieczny przystąpił do inicjatywy wspierającej promocję użytkowania produktów pochodzących ze zrównoważonego leśnictwa.
Przyjęty w formie komunikatu dokument  Vancouver Invitation on Sustainable Forest Products for a Better Future gromadzi wokół idei promocji produktów leśnych zarówno państwa, organizacje oraz przedstawicieli sektora leśno-drzewnego.

Celem inicjatywy jest nie tylko wzmocnienie przekazu na temat ekologicznych, ekonomicznych i społecznych korzyści z lasów, ale także roli lasów w działaniach na rzecz poprawy klimatu, tworzenia miejsc pracy, stymulacji wzrostu gospodarczego czy też kreowania świadomości społecznej w zakresie potencjału zielonej gospodarki i realizacji celów Agendy 2030.

Inicjatywa otrzymała wsparcie od ponad 200 przedstawicieli rządowych, reprezentantów branży leśno-drzewnej i sektora budownictwa oraz grup sygnatariuszy z około 50 krajów obecnych podczas sesji w Vancouver.

Podczas spotkania podsumowano również realizację działań zapisanych w Warszawskim Zintegrowanym Programie Pracy EKG/FAO na lata 2017-2021, który został uchwalony podczas ubiegłorocznego spotkania w Polsce.

Jego kluczowe obszary obejmują monitorowanie i raportowanie o stanie lasów, realizację zobowiązań międzynarodowych, działania na rzecz komunikacji i wzrostu świadomości o lasach, a także budowania potencjału i rozwoju współpracy pomiędzy krajami regionu EKG.