W czterech nadleśnictwach leśnicy odblokowali drogi

Na wszystkich terenach dotkniętych katastrofalnym huraganem leśnicy prowadzą intensywne prace związane z uprzątaniem terenu.
05.09.2017 | Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

Na wszystkich terenach dotkniętych katastrofalnym huraganem leśnicy prowadzą intensywne prace związane z uprzątaniem terenu.

Tydzień po klęsce leśnikom udało się odblokować wszystkie drogi w najbardziej zniszczonym przez wichurę pomorskim nadleśnictwie – Lipusz, a także w nadleśnictwach Cewice, Kościerzyna oraz Lubichowo.

– Wszystkie służby leśne pracowały od ubiegłej soboty niemal non stop, oczyszczając i udrażniając drogi prowadzące przez nasze lasy. Ilość pracy do wykonania była gigantyczna. Miejscami, w najcięższych rejonach, drogi tarasowały prawdziwe ściany połamanych drzew. Sięgały niekiedy do wysokości kabin pracujących w lesie pojazdów, czyli około 3-4 metrów – wyjaśnia Anna Kukier, koordynująca w Nadleśnictwie Lipusz pracę ekip sprzątających las. – Właśnie otrzymaliśmy raport, że udało się odblokować ostatni odcinek nieprzejezdnej dotychczas drogi – dodaje Kukier.

Co dalej? – W poniedziałek zaczynamy przygotowania logistyczne do oczyszczania pierwszych zrujnowanych obszarów naszych lasów. Praca przy wyciąganiu z lasu wiatrołomów (drzew złamanych) i wiatrowałów (drzew wyrwanych i przewróconych w całości, z korzeniami) zapowiada się na bardzo trudną. Warunki są ekstremalne. Drzewa miejscami leżą bezładnie, często jedne na drugich, do wysokości kilku metrów – dodaje Anna Kukier.

Przypominamy, wiąż jeszcze w czterech nadleśnictwach: Cewice, Lipusz, Lubichowo i Kościerzyna obowiązują całkowite zakazy wstępu do lasów. Leśnicy apelują o ich respektowanie – niektóre drzewa są mocno nadwyrężone, mogą mieć wewnętrzne uszkodzenia i w każdej chwili grożą złamaniem (nawet bez udziału wiatru).

Zakazy będą weryfikowane na początku przyszłego tygodnia. W ciągu kilku ostatnich dni przeprowadzone zostały bardzo dokładne kontrole drzewostanu, nad którym szalała wichura. Na podstawie tych danych dokonana zostanie weryfikacja i najprawdopodobniej do niektórych, zamkniętych obecnie, części lasów będzie można znów wchodzić. Komunikaty na ten temat podawane będą na bieżąco.