W Augustowie wydłubali domy dla pszczół

Skobliczka, cieślice, dłuta i pierzchnie poszły w ruch podczas pierwszego w Polsce Barciowiska. Spotkanie zorganizowało Nadleśnictwo Augustów.
28.07.2017 | Roman Rogoziński, Nadleśnictwo Augustów

Skobliczka, cieślice, dłuta i pierzchnie poszły w ruch podczas pierwszego w Polsce Barciowiska. Spotkanie zorganizowało Nadleśnictwo Augustów.

Nadleśnictwo przygotowało dziewięć zestawów, pozwalających na samodzielne wykonanie kłód bartnych przez dwuosobowe zespoły oraz jedną kłodę wzorcową. W skład zestawu wchodził gruby fragment pnia dorodnej sosny oraz tradycyjne narzędzia bartnicze: skobliczka, cieślica, dłuto i pierzchnia. Dodatkowo można było korzystać z własnych siekier, a w razie potrzeby do prac wstępnych również z pilarki spalinowej. Niektóre prace, np. podnoszenie potężnych kłód, wymagały pomocy konkurencyjnych zespołów.

Trzygodzinnym zmaganiom towarzyszyły dodatkowe atrakcje dla publiczności: degustacje miodów i nalewek miodowych, z możliwością zakupu wielu rzadko spotykanych produktów pszczelich.

Dzieci korzystały z rzadkiej okazji do wypróbowania wszystkich rodzajów miodów i brały udział w konkursach o tematyce związanej z pszczołami. Jednak to pokazowy ul, wraz z wyjątkowo chętnie oglądaną królową, przyciągnął tłum ciekawskich.

Środowisko naturalne tych pracowitych owadów można było oglądać również na wystawie fotograficznej „Dzika Przyroda Puszczy Augustowskiej”. Natomiast oprawę muzyczną festynu przygotował zespół sygnalistów myśliwskich.

Zmagania dziewięciu zespołów bartniczych obserwowało jury Barciowiska w składzie: Ryszard Ziemblicki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Anna Bożena Jastrzębska, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury oraz nadleśniczowie Tadeusz Wasilewski i Adam Sieńko. Jury oceniło także najlepsze smaki wystawianych miodów i nalewek miodowych.

W kategorii Miody pierwsze miejsce zajęli Jadwiga i Joachim Muczyńscy za miód z propolisem i pyłkiem kwiatowym. Drugie miejsce ex aequo Alfred Judycki i Teresa Milanowska za miód łąkowo – bagienny. W kategorii Nalewki miodowe ex aequo pierwsze miejsca zajęli Alfred Judycki i Teresa Milanowska za nalewkę miodową i propolisową.

Zgodnie z przewidywaniami, największe emocje towarzyszyły drużynom bartniczym. Choć podkreślano równorzędność wszystkich zespołów, to duch sportowej rywalizacji miał wyłonić zwycięzców. I tak pierwsze miejsce zajął zespół Adama Korzenieckiego i Edwarda Sudnika. Drugie zajął „leśny” zespół Wojciecha Szostaka i Bogdana Klukowskiego, kolejne miejsce na podium przypadło zespołowi Józefa Słomskiego i Wiesława Dobrowolskiego.

Wszystkie kłody, również te nienagrodzone trafią w rejon Puszczy Augustowskiej. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że kłody już wkrótce zostaną zasiedlone przez dzikie pszczoły.