Uroczystości w hołdzie Odzyskanej

Różnego rodzaju uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oprócz obchodów centralnych, odbywały się również w „małych ojczyznach” - miasteczkach, gminach, przy czym wiele z inicjatywy i udziałem leśników.
13.11.2018 | JERZY DRABARCZYK

Różnego rodzaju uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oprócz obchodów centralnych, odbywały się również w „małych ojczyznach” - miasteczkach, gminach, przy czym wiele z inicjatywy i udziałem leśników.

I tak na terenie gminy Puszcza Mariańska 9 listopada, w obecności lokalnej społeczności, miejscowych leśników, reprezentantów służb mundurowych, dzieci i młodzieży oraz zaproszonych gości, w tym m.in. przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarza stanu, szefa biura ds. kontaktów z Polakami za granicą, ministra Adama Kwiatkowskiego został odsłonięty „Pomnik niepodległości”.

Granitowy obelisk z datą 1918-2018 i orłem ze znakiem Legionów Polskich usytuowano w centrum miejscowości, na skwerze przy specjalnie w tym celu usypanym kopcem zwieńczonym krzyżem. Pomysłodawcą pomnika był Konrad Grzybowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Radziwiłłów a współfundatorami, obok Lasów Państwowych były Gmina Puszcza Mariańska, a także parafia p.w. św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej.

- Tradycja usypywania kopców wynika z idei mającej upamiętniać wydarzenia historyczne oraz czczenia ich bohaterów. Ten mały kopiec w Puszczy Mariańskiej wraz z granitowym głazem symbolizującym opokę, a także posadzonym obok dębem - będącym oznaką trwałości, wieczności ma ukazywać przywiązanie tutejszej społeczności do odzyskanej przed stu laty, po 123 latach zaborów, niepodległej ojczyzny - mówił inicjator projektu.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkańcom za przywiązanie do wartości patriotycznych, tradycji narodowej oraz kultywowanie pamięci o wolnościowych dążeniach  Polaków.

Swoje przesłanie do zgromadzonych skierował również Jacek Sagan, dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska. Jacek Sagan podkreślił, że leśnicy jako grupa zawodowa zawsze przykładali i przykładają wielką wagę do tradycji i historii kraju. Według dyrektora departamentu jest to częścią etosu leśnika, którzy zawsze szacunkiem otaczali pamięć o  poprzednich pokoleń rodaków, w tym leśników.

Z kolei Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych w swoim przesłaniu podkreślał, że to wspólne świętowanie jest cenną inicjatywą uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. „To ważna lekcja historii dla młodego pokolenia, a także chwila do refleksji nad polską państwowością, dalszym rozwojem polskiego społeczeństwa oraz świadomością wspólnoty narodowej w zjednoczonej Europie”.