Uczcili pamięć obrońcy Przebraża

Uroczystości upamiętniające Henryka Cybulskiego, leśnika, żołnierza AK i obrońcy polskiej ludności na Wołyniu, odbyły się w Leśnym Banku Genów Kostrzyca.
28.06.2016 | Joanna Borowy, Leśny Bank Genów Kostrzyca

Uroczystości upamiętniające Henryka Cybulskiego, leśnika, żołnierza AK i obrońcy polskiej ludności na Wołyniu, odbyły się w Leśnym Banku Genów Kostrzyca.

Henryk Cybulski jest jedną z najciekawszych postaci wśród leśników. Urodził się w 1910 r. na Wołyniu, prawdopodobnie ukończył Szkołę Rolniczo-Leśną w Białokrynicy. Był nie tylko miłośnikiem leśnictwa, ale także zapalonym sportowcem. W 1933 r. wygrał w Warszawie zawody w biegach przełajowych. Jego sukcesy sportowe zapewniły mu nawet miejsce w czołówce polskich sportowców, był brany pod uwagę jako reprezentant polskiej kadry lekkoatletycznej na olimpiadę w Helsinkach w 1940 r.

Po wybuchu wojny Cybulski został zesłany na Syberię, po kilku miesiącach uciekł i wrócił do okupowanego kraju. Od 1942 r. należał do Armii Krajowej, a w maju 1943 r. objął dowództwo wojskowe samoobrony cywilnej kilku polskich osad na Wołyniu. Leśnik wraz ze swoimi podwładnymi uratował przed UPA od 20 tys. do 25 tys. polskich cywili.

 

Podczas uroczystości na terenie placówki odsłonięto pamiątkowy kamień i tablicę. W czasie uroczystości, objętej patronatem dyrektora generalnego LP, byli obecni m.in. wnuk Henryka Cybulskiego, przedstawiciele wrocławskiej i szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych, Tadeusz Pasternak, Główny Inspektor Straży Leśnej, a także osoby związane ze stowarzyszeniami historycznymi.

W uroczystości uczestniczyli również weterani z Przebraża, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Rady Naukowej LBG Kostrzyca i pracownicy Banku.

Więcej informacji