Turystyczna nagroda dla Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej

Kolejne miejsce na terenie szczecińskiej dyrekcji wyróżnione Znaczkiem Turystycznym! Tym razem został doceniony Ogród Dendrologiczny w Glinnej w Nadleśnictwie Gryfino.
11.02.2020 | Jolanta Sojka, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinie

Kolejne miejsce na terenie szczecińskiej dyrekcji wyróżnione Znaczkiem Turystycznym! Tym razem został doceniony Ogród Dendrologiczny w Glinnej w Nadleśnictwie Gryfino.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej to niezwykłe miejsce, tam uprawia się głównie tzw. taksony botaniczne, czyli gatunki, podgatunki i odmiany geograficzne. W mniejszości są powszechne odmiany uprawne spotykane w parkach czy ogródkach.

Ogród w Glinnej wyróżniono też w konkursie na najpiękniejszy leśny zakątek

Aktualnie kolekcja liczy ponad 850 gatunków i odmian, a łączna powierzchnia ogrodu wynosi ponad 5,5 ha.

Kielichowiec chiński, którego kwiat zamieszczony został na znaczku turystycznym, symbolizuje unikatowy charakter kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, w której przeważają rarytasy z Azji, w tym przede wszystkim z Chin. To także przykład udanej introdukcji gatunku, co ciekawe, pierwsza introdukcja w Europie i w Polsce. Dzięki łagodnemu klimatowi Pomorza Zachodniego możliwe jest w ogrodzie prowadzenie prób upraw drzew i krzewów wrażliwych na niskie temperatury, przemarzających w innych częściach kraju, a także gatunków nowych, o nieustalonej jeszcze, mrozoodporności. Co ciekawe, w Glinnej rośnie 25 gatunków po raz pierwszy wprowadzonych w ogóle do uprawy w Polsce!

Znaczek turystyczny Ogród Dendrologiczny w Glinnej, o numerze 921 będzie dostępny w Punkcie Informacji Przyrodniczo-Turystycznej w Glinnej (przy wejściu do ogrodu) od 1 kwietnia do 30 października.

W ubiegłym roku znaczek turystyczny przyznano pomnikowi przyrody „Lipa Anna” z Nadleśnictwa Kliniska i był jedynym obiektem reprezentującym Lasy Państwowe.