Odkryj wyjątkową ścieżkę

Ponad sto tysięcy osób w ciągu roku zwiedza Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Właśnie uruchomiono ścieżkę i skrytkę geocachingową, a w ręce turystów trafiły anglojęzyczne wydawnictwa służące zabawie na świeżym powietrzu.
28.06.2016 | Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Ponad sto tysięcy osób w ciągu roku zwiedza Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Właśnie uruchomiono ścieżkę i skrytkę geocachingową, a w ręce turystów trafiły anglojęzyczne wydawnictwa służące zabawie na świeżym powietrzu.

Przygotowane propozycje są polecane każdemu, kto lubi łączyć wysiłek umysłowy z aktywnością fizyczną. Można je realizować na terenie parku-arboretum w Gołuchowie.
Geocaching jest grą terenową polegającą na poszukiwaniu ukrytych skrzyń zawierających drobne przedmioty na wymianę oraz dzienniki, w których uczestnicy zabawy dzielą się swoimi wrażeniami. Zabawa znana jest na całym świecie, a integracji „odkrywców" służą specjalne serwisy w Internecie, gdzie poza komentarzami i opiniami znajdują się informacje, w jaki sposób i gdzie szukać skrytek.

OKL dla swoich gości przygotował kilkunastoetapową trasę geocachingową „Dolina rzeki Ciemnej", na której turysta znajduje ciekawostki na temat parku, roślin i zwierząt oraz skrytkę „Dziedzictwo Izabelli". Odnosi się ona do postaci dziewiętnastowiecznej właścicielki dóbr gołuchowskich.

Zobacz stronę OKL w Gołuchowie  

Zabawie na świeżym powietrzu służą także nowe wydawnictwa Ośrodka. Zostały one przygotowane w języku angielskim, z myślą o turystach zagranicznych, ale również polskich, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności językowe i wzbogacić słowniczek. Pierwsze z nich to „Poetycki spacer po Ośrodku Kultury Leśnej w Goluchowie („Poetical walk throught the Forest Culture Centre in Gołuchów"), podczas którego turysta poznaje miejsce, w którym się znajduje.

Folder zawiera rymowany tekst z pozostawionymi pustymi polami na uzupełnienie brakujących słów. Wyszczególnione w poszukiwanych słowach litery tworzą hasło. Wpisując je w konkursowy kupon, znajdujący się w folderze, można wziąć udział w comiesięcznym losowaniu nagrody.

Drugie z wydawnictw jest anglojęzyczną wersją „Wędrówek dendrologicznych", zagadek które wiodą przez park-arboretum, przybliżając uczestnikowi zabawy rosnące w nim drzewa.

Formy aktywnej edukacji są propozycją dla rodzin, grup znajomych, szkolnych wycieczek, jak i turystów podróżujących w pojedynkę, słowem dla każdego. Służą pogłębianiu wiedzy przyrodniczej, historycznej oraz znajomości języka obcego i są ofertą na spędzenie wolnego czasu.

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 17 września zorganizowano spotkanie, podczas którego przedstawiciele Działu Edukacji i Informacji OKL omówili formy aktywnej edukacji, a reprezentant Stowarzyszenia Geocaching Polska przybliżył zebranym zagadnienia związane z geocachingiem.