I te duże, i te małe zostały policzone

W lasach nadmorskiego Nadleśnictwa Elbląg, pomiędzy Krynicą Morską i Piaskami, odbył się VIII Ptasi Piknik. Weekendowe spotkanie z ornitologami i leśnikami, jak zwykle cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. To największy w Polsce piknik edukacyjny poświęcony ptakom.
11.10.2018 | JAN PIOTROWSKI, NADLEśNICTWO ELBLąG

W lasach nadmorskiego Nadleśnictwa Elbląg, pomiędzy Krynicą Morską i Piaskami, odbył się VIII Ptasi Piknik. Weekendowe spotkanie z ornitologami i leśnikami, jak zwykle cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. To największy w Polsce piknik edukacyjny poświęcony ptakom.

Każdy, kto lubi przebywać w lesie i interesuje się przyrodą, mógł pod okiem leśników i ornitologów z bliska podglądać niesamowity spektakl przyrodniczy, jakim są jesienne migracje ptaków. Gdańskie Nadleśnictwo Elbląg wraz z trzema innymi nadleśnictwami (Szczecinkiem, Celestynowem i Lipką), a także kilkoma organizacjami odkrywało tajemnice świata ptaków, przyrody oraz lasu.

Więcej o ptasich migracjach

Na przygotowanych stoiskach uczestnicy Ptasiego Pikniku mogli spróbować swoich sił w rzeźbieniu ptaków w drewnie, pirografii, pomóc w obrączkowaniu ptaków, czy zobaczyć z bliska sowę śnieżną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały edukacyjne, które zostały rozłożone na wielu stoiskach.

Podczas zajęć i gry o ptakach leśnicy opowiadali o ptakach szponiastych, sowach, dokarmianiu zimą skrzydlatego bractwa oraz lęgach, omawiali rodzaje gniazd i wygląd jaj. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło gniazdo rybołowa, specjalnie na piknik wyplecione przez Dominikę Nadolną z Nadleśnictwa Lipka. Przywiezione na piknik gniazdo miało metr średnicy, czyli odpowiadało rzeczywistym rozmiarom ptasiego domu.

Warto przypomnieć, że to właśnie na terenie tego nadleśnictwa znajduje się gniazdo będących pod ochroną rybołowów, z którego prowadzona jest transmisja online.

Wszyscy miłośnicy majsterkowania mogli zbudować, a potem zabrać do domu budkę lęgową dla ptaków, a następnie wziąć udział w wycieczce z ornitologiem.

Jednak to wieża widokowa przyciągała tych, którzy lubią wyzwania, ponieważ nie lada próbą jest liczenie ptaków. To właśnie na wieży chętni mogli policzyć przelatujące tuż nad ich głowami ptaki.

W trakcie dwóch dni Ptasiego Pikniku niemal 3 tys. uczestników oraz ornitolodzy naliczyli 203 tys. ptaków. Jak zwykle nie zawiodły zięby, których przeleciało 122 tys., licznie przelatywały także bogatki, bo aż  32 tys. i modraszki, których zliczono  28 tys. Z ptaków drapieżnych najliczniejsze były krogulce, tych było 732 osobników, i myszołowy, których zaobserwowano 35 osobników.

Ptasi Piknik jest spotkaniem, w który biorą udział stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. W tym roku wzięło w nim udział Stowarzyszenie Drapolicz oraz Fundacja Akcja Bałtycka, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Kuling, WWF, a także Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, urząd miasta Krynicy Morskiej oraz Atelier Gdańskie. Nie mogło tam również zabraknąć osób zaangażowanych w projekt LP rybołowy online.

Wydarzenie zostało sfinansowane przez Lasy Państwowe przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Patronat medialny objęło Radio Gdańsk.