Tajemnice nocnych motyli

Ćmy były bohaterkami zajęć organizowanych przez leśników z terenu RDLP w Poznaniu. Owady te, z pozoru niewielkie i bez znaczenia, okazały się intrygujące dla uczestników spotkań.
13.08.2020 | Karolina Kapałka, RDLP w Poznaniu

Ćmy były bohaterkami zajęć organizowanych przez leśników z terenu RDLP w Poznaniu. Owady te, z pozoru niewielkie i bez znaczenia, okazały się intrygujące dla uczestników spotkań.

Szkolenia z cyklu „noc CIEMna były doskonałą okazją do poznania tych nocnych motyli. Projekt ten był skierowany do dzieci i ich rodziców,  a jego celem było zwrócenie uwagi na rolę ciem w przyrodzie oraz potrzebę ich ochrony.

Tajemnice nocnych bohaterów w lipcu i sierpniu odkrywało blisko 300 osób w trzech ośrodkach edukacyjnych: Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej Dziewicza Góra w Czerwonaku, Ośrodku Edukacji Leśnej Domek Wilhelma w Antoninie oraz Leśnym Centrum Edukacyjnym Las Winiarski w Kaliszu.

Na uczestników czekała moc atrakcji, m.in. spotkanie z entomologiem, obserwacje owadów przy ekranie, warsztaty plastyczne, a także ognisko.

Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję przekonać się, że świat ciem jest ogromny, a wśród tysiąca gatunków motyli nocnych nie brakuje kolorowych przedstawicieli. O pięknie ciem mówili pasjonaci, entomolodzy: Przemysław Wieczorek, Mirosław Maciąg i Hubert Jakoniuk, którzy porywali swoimi opowieściami zarówno tych małych jak i dużych.

Wiele emocji dostarczyły nocne obserwacje motyli, które zwabiane były za pomocą specjalnej lampy Lepi Led. Bohaterami. Do światła leciały nie tylko ćmy, ale także nastrosze, barczatki, kuprówki oraz chrząszcze: dyląż garbarz i wałkarz lipczyk.

Podczas spotkań nie tylko podpatrywano nocne motyle, w czasie specjalnych warsztatów plastycznych powstały niesamowite broszki z filcu w kształcie motyli, makiety edukacyjne z fazami rozwojowymi motyli, a nawet woskowijki, czyli ekologiczne opakowania pachnące pszczelim woskiem.

Wydarzenia z cyklu „noc CIEMna” były organizowane przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.