Szczecińscy leśnicy zwiększają areał woskownicy

Nadleśnictwo Rokita (RDLP w Szczecinie) posadziło 200 sztuk woskownicy europejskiej (Myrica gale L.).
27.05.2020 | Jolanta Sojka, RDLP w Szczecinie

Nadleśnictwo Rokita (RDLP w Szczecinie) posadziło 200 sztuk woskownicy europejskiej (Myrica gale L.).

Nadleśnictwo uzyskało zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie na jej posadzenie w lesie w ramach zwiększania powierzchni występowania tego gatunku. Nadleśnictwo Rokita posiada źródła nasion i zrzezów woskownicy europejskiej - na szkółce leśnej.

W lasach nadleśnictwa występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, a wśród nich woskownica europejska. Jest to jeden z rzadszych gatunków roślin występujących na terenie Polski, wzdłuż północnej i zachodniej części wybrzeża. Rośnie w miejscach wilgotnych, bagiennych oraz trzcinowiskach. W Polsce gatunek objęty jest ścisłą ochroną prawną od 1983 roku jako gatunek wymagający ochrony czynnej. Roślina umieszczona została także na Czerwonej liście roślin i grzybów.

Woskownica posiada niebieskozielone liście pokryte charakterystycznymi włoskami, wydzielającymi silnie pachnące olejki. Pędy ma brązowe, a młodsze gałązki czerwonobrązowe wraz z pączkami pokryte licznymi drobnymi gruczołkami wydzielającymi bardzo drobne kropelki żywicy, złocistej barwy. Cała roślina wydziela przyjemny aromatyczny zapach, który utrzymuje się dość długo, również po jej zasuszeniu.

Spośród wielu gatunków owadów żerujących lub w różny sposób związanych z woskownicą, krzew ten jest szczególnie istotny dla utrzymania rzadkich i ginących motyli takich jak: Eugraphe subrosea, Eurois occulta i kosternika palemona (Carterocephalus palaemon). We wczesnym średniowieczu w Europie północno-zachodniej woskownica była powszechnie stosowana w piwowarstwie. Wykorzystywana była również jako repelent, w garbarstwie, do celów leczniczych i jako przyprawa.