Szakal złocisty pojawił się w pomorskich lasach

Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn (RDLP w Gdańsku) od kilku miesięcy pojawiają się sygnały o „dziwnym lisie” zaobserwowanym w tamtejszych lasach.
28.06.2016 | Jacek Leszewski, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn (RDLP w Gdańsku) od kilku miesięcy pojawiają się sygnały o „dziwnym lisie” zaobserwowanym w tamtejszych lasach.

Temat zwrócił uwagę służby leśnej jak również myśliwych. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn zaobserwowano sześć sztuk szakala złocistego. Niestety, pomimo wielu prób, nie udało się do dnia dzisiejszego sfotografować osobników tego gatunku.

Jednak obserwacje powtórzyły się wielokrotnie, nie tylko przez pracowników pomorskiego nadleśnictwa, ale także myśliwych i osoby postronne. To kolejny drapieżnik na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn, oprócz lisów, jenotów czy wilków.

Szakal złocisty (Canis aureus) głównie zamieszkuje południową część Europy. Jego aktualny zasięg obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Poza stałym zasięgiem pojedyncze osobniki zaobserwowano także w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi.
Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro, którego zakres barwy jest pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.