Sprzęt LP pomaga gasić pożary w Szwecji

Leśnicy z Nadleśnictwa Drawsko wysłali do Szwecji sprzęt gaśniczy, który ma pomóc w akcji gaszenia pożarów w tamtejszych lasach. Specjalistyczny sprzęt został kupiony ze środków własnych nadleśnictwa.
25.07.2018

Leśnicy z Nadleśnictwa Drawsko wysłali do Szwecji sprzęt gaśniczy, który ma pomóc w akcji gaszenia pożarów w tamtejszych lasach. Specjalistyczny sprzęt został kupiony ze środków własnych nadleśnictwa.

W ostatni piątek, 20 lipca do nadleśnictwa trafiło pismo z Powiatowej Straży Pożarnej z Drawska Pomorskiego z informacją o organizacji konwoju do Szwecji. Nadleśniczy szczecineckiego nadleśnictwa szybko podjął decyzję o wysłaniu sprzętu, który pomoże w akcjach gaśniczych w Skandynawii.

Równocześnie leśnicy dostali zapewnienie od strażaków, że na czas akcji w Szwecji teren nadleśnictwa będzie odpowiednio zabezpieczony, a w razie konieczności zostanie przysłane odpowiednie wsparcie.

Sprzęt, a dokładnie agregat z pompą wysokociśnieniową, w 2006 r. został kupiony przez Nadleśnictwo Drawsko ze środków własnych. Leśnicy wyjaśniają, że jest to urządzenie, jakiego zawsze brakowało podczas gaszenia okolicznych pożarów. Podczas jednego z największych pożarów żywioł zniszczył 19 ha lasu.

Czynnikiem decydującym o powodzeniu działań straży pożarnej jest czas, a wysokociśnieniowa pompa pozwala szybko opanować zajęte ogniem obszary.

Nadleśnictwo Drawsko znajduje się na dość specyficznym terenie, gdyż prawie w całości pokrywa się z czynnym poligonem wojskowym. Jest to jeden z największych poligonów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

https://twitter.com/ktrebski/status/1021638878636199936

Zagrożenie pożarowe od ćwiczeń wojskowych z użyciem ciężkiego sprzętu wojskowego, np. czołgów czy haubic, oraz z wykorzystaniem materiałów wybuchowych czy testowaniem prototypów rozwiązań w technologii militarnej, nakłada się na brak dróg dojazdowych, co znacząco utrudnia pracę podczas akcji.

pożar.jpg

Leśnicy chcąc zapewnić większe bezpieczeństwo organizują cykliczne ćwiczenia. W takich szkoleniach biorą udział strażacy z państwowych, ochotniczych i wojskowych struktur, a także leśnicy z pojazdami patrolowo-gaśniczymi, samoloty i helikoptery gaśnicze na usługach Lasów Państwowych.

W ubiegłym roku o największym pożarze w historii polskich lasów przypomniano w jednym z odcinków „Obliczy Lasów". W 1992 r. ogień zniszczył 9 tys. ha lasów, podczas pożaru zginęły trzy osoby, a 50 trafiło do szpitala. Dopiero po niemal miesiącu zakończono dogaszanie okolicznych torfowisk.