Sprzątał warsztat, śmieci wywiózł do lasu

Po raz kolejny wraca temat śmieci wywożonych do lasu. Tym razem leśnicy z poznańskiego Nadleśnictwa Gniezno zlokalizowali wysypisko śmieci na swoim terenie.
25.01.2021

Po raz kolejny wraca temat śmieci wywożonych do lasu. Tym razem leśnicy z poznańskiego Nadleśnictwa Gniezno zlokalizowali wysypisko śmieci na swoim terenie.

Lasy Nadleśnictwa Gniezno ktoś zasypał górą śmieci z rozbiórek samochodowych. To śmieci, które pozostały najprawdopodobniej po „porządkach" w warsztatach samochodowych.
Jedna hałda została znaleziona w leśnictwie Brody koło miejscowości Dębówiec, na drodze leśnej prowadzącej do Jeziora Piotrowskiego, a druga w leśnictwie Zakrzewo, między miejscowościami Sokolniki a Przysieka.

Niespełna miesiąc temu leśnicy z tej samej dyrekcji (RDLP w Poznaniu), ale z Nadleśnictwa Sieraków opisywali pożar wywołany przez podpalacza. W leśnictwie Czapliniec podpalono wrak i części samochodowe podrzucone do lasu. Natomiast w Nadleśnictwie Łopuchówko, w okolicach Pawłowic, wyrzucone śmieci całkowicie zablokowały przejazd leśną drogą.

Śmieci wywożone do lasu nie są bolączką tylko jednej dyrekcji regionalnej LP. W lasach lądują nie tylko śmieci z gospodarstw domowych, ale także sprzęt AGD, stare meble, czy - coraz częściej - części samochodowe i stare opony.

Straż Leśna coraz częściej korzysta z fotopułapek, co przynosi efekty w postaci złapania sprawców wykroczeń. Tak właśnie było w Nadleśnictwie Lubartów, gdzie na podstawie nagrania zatrzymano mężczyznę, który wywiózł odpady budowalne do lasu. Na podstawie nagrań ustalono tożsamość mężczyzny, jego sprawa trafiła do sądu.

Mieszkańcy zapłacili za utylizację, a śmieci wylądowały w lesie
 

Pod koniec roku ukarano także dwóch mężczyzn, którzy pozbyli się odpadów w Nadleśnictwie Sława Śląska. Mężczyźni zostali ukarani mandatem oraz musieli na własny koszt uprzątnąć las.  Szacunkowy koszt uprzątnięcia lasu wyniósł ok. 3700 zł.

To przykłady tylko z ostatnich tygodni, wystarczy jednak wejść na profile dowolnego nadleśnictwa, by przekonać się, że problemem wywożenia śmieci do lasu i niszczenie przyrody jest cały czas aktualny.

Co roku leśnicy w całej Polsce sprzątają z lasów ponad 1 tys. wagonów kolejowych śmieci, przeznaczając na sprzątanie ok. 20 mln zł.