Spotkanie przyjaciół lasu

Pokaz pracy maszyn leśnych, ratownictwa medycznego, występy dziecięcych zespołów tanecznych i sygnalistów myśliwskich. Te i wiele innych atrakcji czekało na wszystkich, którzy 21 czerwca odwiedzili centrum Wschowy.
28.07.2017 | Małgorzata Brzostowska, RDLP w Poznaniu

Pokaz pracy maszyn leśnych, ratownictwa medycznego, występy dziecięcych zespołów tanecznych i sygnalistów myśliwskich. Te i wiele innych atrakcji czekało na wszystkich, którzy 21 czerwca odwiedzili centrum Wschowy.

Już po raz 11. odbył się Festyn Lasom Przyjazny zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Wielkopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego. Gospodarzem tegorocznego festynu było Nadleśnictwo Włoszakowice.

Aranżacje stoisk wzbudzały ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających. Interaktywne pomoce dydaktyczne połączone z nietuzinkowymi pomysłami leśników tworzyły mieszankę wybuchową dla uczestników konkursów. Leśnicy dokładali wszelkich starań by przybliżyć mieszkańcom pracę leśnika. W poszczególnych namiotach tematycznych mówili o tym jak rośnie las, jak wiele funkcji pełni, kogo można w nim spotkać oraz w jaki sposób jest prowadzona zrównoważona gospodarka leśna. Każdy, kto chciał mógł zabrać ze sobą sadzonki drzew i krzewów leśnych oraz posadzić je na swoim terenie.

Dla najmłodszych były przygotowane  różne konkursy, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Zdobyta w ten sposób wiedza bawi, uczy i pozostaje na długo w pamięci. Ochotnicy mogli własnoręcznie ulepić gliniany garnek, obejrzeć ekspozycję egzotycznych chrząszczy i motyli, a nawet na chwilę wcielić się w arborystę i w uprzęży z asekuracją wspiąć się ponad ziemię.

Podczas festynu nie zabrakło także atrakcji dla miłośników techniki. Na placu odbył się pokaz pracy maszyn leśnych a chętni mogli także skorzystać z symulatora pracy harwestera. Festyn uświetnił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Grodzisk oraz Zespołu Sygnalistów Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie.

W czasie festynu zostały także wręczone wyróżnienia Lasom Przyjazny. W kategorii samorząd wyróżnienie otrzymała Gmina Włoszakowice. Nagrodę odebrał Stanisław Waligóra, wójt gminy. Pozostałe nagrody zostały wręczone w kategorii edukacja i firma. W ramach wieloletniej współpracy z Nadleśnictwem Włoszakowice, w kategorii osoba zostali wyróżnieni Kazimierz Jankowiak oraz Marek Chwistek.