Specjalne pokazy filmów dla harcerzy w Wilnie

Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie zorganizował pokaz filmów „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” oraz „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy”.
08.11.2018

Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie zorganizował pokaz filmów „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” oraz „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy”.

Pokazy filmów wyreżyserowanych przez Jacka Frankowskiego odbyły się pod koniec października w wileńskim Domu Kultury Polskiej oraz szkołach. W spotkaniach uczestniczyli również przedstawiciele rodziny Inki, Hanna Pawełek z mężem Maciejem, którzy są propagatorami historii życia bohaterki.

Inicjatorem pokazów w szkołach był Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego. Pierwszy odbył się w polskim Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach. Drugi pokaz filmu o Ince odbył się w szkole podstawowej w Podborzu w rejonie solecznickim.
Goście mieli okazję poznać ponad stuletnią historię szkoły oraz miejscowego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gospodarze przedstawili także kronikę dokumentującą miejsca pamięci związane z historią walk niepodległościowych w tym regionie Wileńszczyzny.

Film „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” opowiada historię sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny. „Inka”, uczestnicząca w akcjach przeciw NKWD i UB, została aresztowana w lipcu 1946 r. i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Dla Jacka Frankowskiego impulsem do podjęcia pracy nad filmem było ogłoszenie w 2014 r., że zespół Instytutu Pamięci Narodowej prawdopodobnie odnalazł szczątki „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.  W obrazie zebrano między innymi wypowiedzi członków rodziny sanitariuszki zamordowanej przez władze komunistyczne. Zdaniem Frankowskiego, „Inka” już stała się symbolem ponadczasowych wartości dla wielu współczesnych młodych ludzi.

Drugi film to „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy” opowiadający o losach leśników i ich rodzin w sowieckiej strefie okupacyjnej w okresie wojny i po wojnie.

Pokazy filmów cieszyły się zainteresowanie wileńskich polskojęzycznych mediów. Informowało o tym zarówno Radio Wilno, jak i lokalny polski portal multimedialny Wilnoteka.it.