Sowa za rekonstrukcję filmów

Jury 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych FilmAT nagrodziło Lasy Państwowe statuetką Turystycznej Sowy za rekonstrukcję filmów Włodzimierza Puchalskiego.
28.07.2017 | Elżbieta Trzonek, Leśne Studio Filmowe

Jury 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych FilmAT nagrodziło Lasy Państwowe statuetką Turystycznej Sowy za rekonstrukcję filmów Włodzimierza Puchalskiego.

W ubiegłym roku Lasy Państwowe, we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, zrekonstruowały i wydały sześć najważniejszych filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego z lat 1947-64.Zrekonstruowane filmy (Na ptasiej wyspie, Wykluwanie się i rozwój piskląt, Wiosna, Instynkt macierzyński ptaków, Łabędzie jezioro, Puszcza Białowieska) ukazały się w serii „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego”.

Pierwsze cztery produkcje są czarno-białe, a dwa ostatnie zrealizowane zostały w kolorze. Mimo upływu lat nadal zachwycają unikatowymi zdjęciami, zwłaszcza tymi pokazującymi z bliska różne gatunki ptaków wodnych wysiadujących jaja lub z pisklętami.

Inicjatorem wznawiania przez LP dzieł nestora polskiej fotografii przyrodniczej i filmu był Tomasz Ogrodowczyk, który jest kierownikiem Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu.
Lasy Państwowe jeszcze w tym roku wydadzą pięć kolejnych, zrekonstruowanych cyfrowo filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego. Tym razem będą to produkcje z lat 1956-74.

Przeczytaj także o wydawnictwie „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego”.

Turystyczna Sowa, którą doceniono pracę rekonstrukcyjną filmów Włodzimierza Puchalskiego to nagroda specjalna  festiwalu FilmAT. Przyznawana jest osobom oraz instytucjom, które włożyły wyjątkowy wkład w produkcję i promocję wybitnych dzieł filmowych. Przewodniczącym jury festiwalu był Zbigniew Żmudzki, twórca sukcesów łódzkiego SE-MA-FOR.
Tegoroczna edycja festiwalu FilmAT odbyła się w pięknych wnętrzach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.