Skarb sprzed tysiąca lat odkopano w lesie

Unikatowy skarb został znaleziony w usteckich lasach na terenie RDLP w Szczecinku. Monety, bo to one zostały odnalezione, dosłownie wpadły grzybiarzowi pod nogi.
17.10.2019 | Alicja Kąckowska, Nadleśnictwo Lębork

Unikatowy skarb został znaleziony w usteckich lasach na terenie RDLP w Szczecinku. Monety, bo to one zostały odnalezione, dosłownie wpadły grzybiarzowi pod nogi.

W okolicach Strzelinka pod Słupskiem na terenie Nadleśnictwa Ustka (RDLP Szczecinek), w ubiegłą sobotę, 5 października zgłoszono odkrycie kilku srebrnych monet.  W związku z charakterem znaleziska, natychmiast zdecydowano o podjęciu wspólnej akcji Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku, Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „Gryf” oraz muzeum, mającej na celu weryfikację znaleziska oraz eksplorację i zabezpieczenie zabytków.

Podczas prac stwierdzono, że skarb składa się z ok. 200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów (VII-X w.n.e.), nieco starszych drachm irańskiej dynastii Sasanidów (IV-VI w.n.e.) oraz licznych (ok. 500) fragmentów (siekańców).

Monety były ukryte w zboczu wąwozu, w ręcznie lepionym naczyniu. Z czasem misę uszkodziły wrastające korzenie drzew, a bezcenne zabytki wysypały się.

Badacze stwierdzili, że obok wąwozu, w którym znajdowały się monety, kiedyś płynęła mniejsza rzeczka. Wpadała ona do Słupi, stanowiącej niegdyś wodny szlak handlowy w tym rejonie Pomorza.

Zdaniem archeologów najprawdopodobniej monety ukrył handlarz, który postanowił ukryć swój dobytek, jednak z jakichś przyczyn już po niego nie wrócił. Obecnie trwa inwentaryzacja i zabezpieczanie konserwatorskie materiałów.

 Już teraz wiadomo, że to sensacyjne znalezisko przyczyni się do wzbogacenia wiedzy o wczesnośredniowiecznym handlu. Obecnie monety znajdują się już w Muzeum w Lęborku i po dokonaniu konserwacji wzbogacą zasoby eksponatowe placówki.

Warto podkreślić wspaniałą postawę i uczciwość znalazcy monet, który niezwłocznie zgłosił sprawę właściwym organom.