Siedleccy leśnicy zadbali o pamiątkowe drzewa

Korzystając z pięknej słonecznej pogody leśnicy z Nadleśnictwa Siedlce postanowili wypielęgnować dęby posadzone w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
22.05.2020 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie, Michał Dziedzic, Nadleśnictwo Siedlce

Korzystając z pięknej słonecznej pogody leśnicy z Nadleśnictwa Siedlce postanowili wypielęgnować dęby posadzone w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niezwykły żywy pomnik upamiętniający szczególną dla Polski rocznicę zasadzono 13 kwietnia 2018 r. W tym dniu leśnicy wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzili fragment lasu, a także 100 pamiątkowych dębów bezszypułkowych. Każdy z sadzących mógł nadać swojemu drzewu imię.

Sadząc pamiątkowe drzewa leśnicy podjęli zobowiązanie, że zadbają o stworzony wspólnie pomnik. By wywiązać się ze złożonej obietnicy i zapewnić dębom dobre warunki wzrostu, leśnicy już wcześniej otoczyli je specjalnymi osłonkami zabezpieczającymi przed zgryzieniem przez zwierzynę. Ostatnio przeprowadzili prace pielęgnacyjne w najbliższym sąsiedztwie drzewek. Polegały one na usunięciu innych roślin np. jeżyn, malin czy samosiewów drzew, które utrudniały wzrost pamiątkowych dębów. W takcie prac okazało się, że część drzewek została już wypielęgnowana – najwyraźniej sadzący również postanowili o nie zadbać.

Warto przypomnieć, że miejsce sadzenia wybrano nieprzypadkowo – uroczysko Sekuła to teren leśny położony w granicach miasta Siedlce, chętnie odwiedzany przez mieszkańców. W jego sąsiedztwie znajdują się ścieżki: edukacyjne, rowerowe, biegowe, a także konne.

Posadzony dwa lata temu  „Las 100-lecia Niepodległości” będzie w przyszłości, nie tylko żywym pomnikiem naszej historii, ale także naturalnym pochłaniaczem dwutlenku węgla oraz miejscem edukacji leśnej. W czasie spotkań z leśnikami uczestnicy zajęć poznają znaczenie pracy leśników na rzecz polskiej przyrody, a także rolę jaką lasy i leśnicy odegrali w drodze do niepodległości.