Sadzenie lasu na Podkarpaciu na finiszu

W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek z blisko 14 mln zaplanowanych do posadzenia w tym roku. Łączna powierzchnia tegorocznych odnowień przekroczy 1900 ha.
10.05.2018 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek z blisko 14 mln zaplanowanych do posadzenia w tym roku. Łączna powierzchnia tegorocznych odnowień przekroczy 1900 ha.

Prace trwają jeszcze w górach, gdzie dość długo w tym roku utrzymywała się pokrywa śnieżna i trzymał zamróz, ale około 80 proc. sadzonek z zaplanowanych 14 mln już rośnie w lesie. To o ponad 300 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Najwięcej młodych drzewek posadzono podczas odnowień powierzchni leśnych oraz w ramach dostosowania składu lasów, który rośnie na dawnych gruntach porolnych. Posadzono ponad 4  mln młodych sosen, blisko 3 mln buków, około 2,2 mln jodełek i prawie 2 mln dębów.

W szkółkach leśnych wyhodowano też około 4 mln sadzonek z przeznaczeniem do sprzedaży detalicznej, w tym przeznaczonych dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych.

 

Wiele drzew posadzono też wspólnie z uczniami szkół i przedstawicielami lokalnych samorządów i stowarzyszeń w ramach drugiej edycji akcji „1000 drzew na minutę", którą zorganizowano już w 11 nadleśnictwach krośnieńskiej dyrekcji Lasów. Łącznie w dotychczasowych kilkunastu akcjach wzięło udział blisko 700 osób, które posadziły młode  dęby, buki, brzozy, jodły, świerki i modrzewie,  a także wiele gatunków drzew i krzewów owocowych.

Podczas dotychczasowych akcji, w których mogli brać udział uczniowie i mieszkańcy, na Podkarpaciu posadzono ponad 22 tys. drzew i krzewów. Najwięcej jednorazowo - ponad 1000 buków - posadzili uczniowie ustrzyckich podstawówek wraz z leśnikami Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne

Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą średnio 500 mln drzew. Jeśli podzielić to na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut, to okazuje się, że na jedną minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa akcji „1000 drzew na minutę", realizowanej przez leśników.