Uratowano rzadkiego orła

Rannego orła przedniego znaleziono w lasach Nadleśnictwa Brzozów (RDLP w Krośnie). Ten rzadki ptak szponiasty żyje głównie w górzystym terenie.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Rannego orła przedniego znaleziono w lasach Nadleśnictwa Brzozów (RDLP w Krośnie). Ten rzadki ptak szponiasty żyje głównie w górzystym terenie.

Młoda samica orła z widoczną raną na skrzydle siedziała na ziemi, była wyraźnie osłabiona. Bogdan Fijałka, komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Brzozów i Zdzisław Gładysz, miejscowy leśniczy, szybko zdecydowali o przewiezieniu ptaka do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

- Na miejscu doktor Andrzej Fedaczyński niezwłocznie udzielił pomocy czteroletniej, ważącej prawie cztery kilogramy samicy - poinformował Bogdan Fijałka. - Po oględzinach rany okazało się, że orzeł nie ma uszkodzonych kości, a jedynie mięśnie i ścięgna. Obrażenia mogły powstać po zderzeniu ptaka z przeszkodą.

To kolejne w ostatnim czasie takie zdarzenie z dużym drapieżnikiem na terenie Nadleśnictwa Brzozów. W sierpniu ubiegłego roku w okolicy Golcowej został znaleziony bielik, którego leśnicy szybko dostarczyli do gabinetu doktora Fedaczyńskiego. Dzięki intensywnemu leczeniu i właściwej opiece, ptak, któremu nadano imię Teodor, odzyskał siły i powrócił już do natury. Orzeł z Krzemiennej, który jeszcze nie ma imienia, też zapewne wkrótce wróci na swe tereny łowieckie.

W Polsce gatunek jest objęty ochroną ścisłą, a wokół gniazd wyznacza się strefy ochronne. Według Komitetu Ochrony Orłów w kraju żyje ok. 30 par tego dużego, skrzydlatego drapieżnika. Większość par gniazduje na południu kraju, m.in. w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Sądeckim i Pieninach. Pojedyncze pary są także widywane na Pomorzu Środkowym.