Rysia rodzinka jest w doskonałej formie

Dzięki fotopułapce leśnikom z Nadleśnictwa Piwniczna udało się zarejestrować rysicę z trzema kociętami.
09.08.2016

Dzięki fotopułapce leśnikom z Nadleśnictwa Piwniczna udało się zarejestrować rysicę z trzema kociętami.

- To jest niezwykła sytuacja, ponieważ zwykle rysie mają jedno bądź dwa kocięta. Trójka młodych, co najważniejsze w doskonałej kondycji, to naprawdę rzadkość – mówi Krzysztof Tomasiak, który zamieścił film na profilu nadleśnictwa. – Na nagraniu widać, że zarówno matka jak i młode są silne i są w dobrej formie, to daje nadzieję, że cała rodzinka przeżyje zimę – wyjaśnia.

Fotopułapka została zainstalowana na śródleśnej polanie. Na nagraniu widać, że rysie żerują na resztkach wcześniej upolowanego jelenia.

Zobacz i polub profil Nadleśnictwa Piwniczna

Wprawdzie na filmie wyświetla się data sprzed czterech lat (po każdorazowym ładowaniu baterii data i godzina się kasują do 2011 r. ), to rysią rodzinkę zarejestrowano zaledwie kilka dni temu, bo 19 października.

Według leśników w lasach Nadleśnictwa Piwniczna żyje ok. 15 sztuk tych drapieżników. Kilka tygodni temu leśnicy zauważyli rysicę z dwoma młodymi

Kilka dni temu został również opublikowany raport z zimowego liczenia rysi w puszczach na terenie dwóch regionalnych dyrekcji - olsztyńskiej i białostockiej. Z informacji zebranych przez leśników oraz Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” wynika, że na tamtym terenie żyje siedem rysi. Natomiast na terenie m.in. Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej i Biebrzańskiego Parku Narodowego odnotowano ok. 30 rysi, w tym pięć samic z młodymi (tropienia prowadzono podczas ostatniej zimy).