Ruszyli na ratunek nietoperzom

Silny wiatr narobił dużych problemów nietoperzom z osady Głusko. Leśnicy musieli przeprowadzić akcję ratunkową tych pożytecznych ssaków.
14.01.2019 | ADAM WASIECZKO, NADLEśNICTWO GłUSKO

Silny wiatr narobił dużych problemów nietoperzom z osady Głusko. Leśnicy musieli przeprowadzić akcję ratunkową tych pożytecznych ssaków.

Już od pierwszych dni styczeń w regionie szczecińskiej dyrekcji LP był bardzo wietrzny i pochmurny. Właśnie mocne podmuchy wiatru spowodowały oderwanie ocieplenia jednego z budynków mieszkalnych osady Głusko (Nadleśnictwo Głusko), pod którym zimowała kolonia nietoperzy.

Część z nich wybudziła się i odleciała do nowych kryjówek, część spadła na zalegającą pokrywę śnieżną, niektóre zostały uwięzione pomiędzy oberwanymi płytami styropianu.

Na ratunek tym sympatycznym i pożytecznym ssakom ruszyli pracownicy Nadleśnictwa Głusko. Po szybkim porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i uzyskaniu zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przeprowadzili akcję ratunkową.

Leśnicy uwolnili uwięzione ssaki ze zwałowisk styropianu oraz zebrali jeszcze śpiące nietoperze leżące w śniegu i przenieśli je na poddasze jednego z budynków w Głusku. Co ważne, w budynku panują stałe warunki termiczne, nietoperze mają także zapewnioną ochronę przed drapieżnikami. Leśnicy mają nadzieję, że zwierzęta nie ucierpiały zanadto i będą dalej hibernować, a wiosną opuszczą nowe zimowisko.

 

nietoperze01.jpg